لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۴

کیفرخواست علیه متهمان به قتل رفیق حریری


دادستان دادگاه ویژه برای لبنان کیفرخواست مهر و موم شده ای را در ارتباط با ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین و قتل ۲۲ تن دیگر در سال ۲۰۰۵ به قاضی پیش از محاکمه ارائه داده است. دادستان ویژه، دانیل بلمار، گفت این لحظه ای مهم برای مردم لبنان است و آغاز مرحله قضایی دادگاه را نشان می دهد. برای نخستین بار، پرونده ای علیه مسئولان یک ترور سیاسی در لبنان باز شده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا صدور کیفرخواست را گامی مهم به سوی اجرای عدالت و پایان مصنونیت برای قتل نامید. وی افزود کسانی که با دادگاه مخالف هستند می خواهند گزینه نادرستی بین عدالت و ثبات در لبنان به وجود آورند. این نگرشی است که ما آن را رد می کنیم.

پس از ترور رفیق حریری، لبنان و سازمان ملل متحد درباره یک توافق بین المللی جهت تشکیل دادگاه ویژه ای برای لبنان مذاکره کردند و شورای امنیت سازمان ملل متحد مواد آن توافق را به اجرا گذاشت. دادگاه می تواند درباره مسئولان قتل حریری و دیگران، و ترورهای دیگر در لبنان، تحقیق کند و آنها را تحت پیگیرد قرار دهد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا تمام رهبران و جناح های لبنانی را به آرامش و خویشتنداری فراخواند و گفت دادگاه ویژه باید اجازه یابد کارش را، فارغ از مداخله و ارعاب، ادامه دهد. این راهی است برای جستجوی حقیقت، اجرای عدالت و پیشبرد آینده لبنان. پرزیدنت اوباما گفت کسانی که سعی کرده اند بحران به وجود آوردند و مردم را مجبور سازند بین عدالت یا ثبات در لبنان یکی را انتخاب کنند، گزینه ای نادرست ارائه می دهند.

آمریکا و تمام دوستان لبنان در حمایت از حاکمیت و استقلال آن یک پارچه هستند. در حالی که از سال ۲۰۰۵ پیشرفت زیادی صورت گرفته، دست یابی به صلح و ثباتی که مردم لبنان برازنده آن هستند ناممکن است، مگر این که دوره مصونیت برای ترورهای سیاسی در کشور به پایان برسد.

XS
SM
MD
LG