لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

حمایت آمریکا از دولت لبنان


حمایت آمریکا از دولت لبنان
حمایت آمریکا از دولت لبنان

سعد حریری نخست وزیر لبنان پس از آن که دولت ائتلافی اش سقوط کرد از آمریکا راهی فرانسه شد. دولت ائتلافی لبنان روز چهارشنبه پس از استعفای اعضای حزب الله و متحدان آن سقوط کرد. روز چهارشنبه ۱۱ عضو کابینه ۳۰ نفری لبنان در اعتراض به تحقیقات سازمان ملل متحد در باره ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق، استعفا دادند.

سعد حریری که سرگرم گفتگو درباره بحران جاری لبنان با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بود از سقوط کابینه ائتلافی با خبر شد. در همین حال کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد پرزیدنت اوباما در این ملاقات بر اهمیت کار دادگاه در کمک به پایان دادن به دوره «ترورهای سیاسی با مصونیت در لبنان» تاکید کرده است. بیانیه همچنین تلاش ائتلاف حزب الله برای سقوط دولت حریری را نشانه ای از «وحشت و تصمیم» به بازداشتن دولت لبنان از انجام وظایف و پیشبرد آرمان های مردم لبنان نامید. پس از جلسه، سعد حریری عازم فرانسه شد. وی قرار است در پاریس در باره سقوط دولت لبنان با نیکولای سارکوزی رییس جمهوری فرانسه تبادل نظر کند.

کاخ سفید در بیانه خود همچنین تصریح کرده که پرزیدنت اوباما و سعد حریری در باره تلاش های هماهنگ با مقام های فرانسه، عربستان سعودی و دیگر قدرت های جهانی تبادل نظر کرده اند تا مسلم شود که دادکاه فارغ از هرگونه کارشکنی ها به کار خود ادامه خواهد داد. در همین حال برخی منابع خبری می گویند که دادگاه سازمان ملل متحد احتمالا اعضای حزب الله را تحت پیگرد قرار خواهد داد.

حزب الله هرگونه دخالت در ترور رفیق حریری را تکذیب می کند و از دولت خواسته تا تحقیقات را رد کند. از سوی دیگر اسوشیتد پرس به نقل از یک دستیار سعد حریری گزارش داده که نخست وزیر با این جلسه مخالف نبود اما تعهدهایی در خارج از لبنان داشت. حریری از روز جمعه سرگرم دیدار از آمریکا بود تا در باره بن بست سیاسی لبنان با رهبران جهان و مقام های سازمان ملل متحد گفتگو کند. یک مقام ارشد دولت آمریکا در این باره گفته هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه با مقام های مصر، عربستان سعودی و فرانسه در باره رسیدن به یک اجماع جهانی برای حمایت از لبنان و دادگاه سازمان ملل متحد گفتگو کرده است.

XS
SM
MD
LG