لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

روسیه می‌گوید از تلاش‌های آمریکا برای تغییر برجام حمایت نمی کند


در حالیکه در واشنگتن رئیس جمهوری آمریکا می گوید برای آخرین بار تعلیق تحریم های هسته ای ایران را تمدید کرده و خواستار اصلاح آن است، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد این کشور از تلاش‌های آمریکا برای تغییر برجام حمایت نخواهد کرد.

سرگئی لاوروف روز دوشنبه ۲۵ دیماه اعلام کرد تغییر برجام می تواند روند دیپلماسی درباره برنامه موشکی کره شمالی را به خطر بیندازد. او که در یک کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران گفتگو می کرد گفت: «ما از کاری که آمریکا دارد می کند حمایت نخواهیم کرد؛ تغییر متن توافقنامه، و وارد کردن مسائلی که مطمئنا برای ایران قابل قبول نخواهد بود.»

لاوروف این سخنان را چند روز پس از اظهارات پرزیدنت ترامپ در مورد توافقنامه برجام مطرح کرده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی سال ۲۰۱۵ جامعه جهانی با ایران بوده است، روز جمعه ۱۲ ژانویه برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید کرد.

رسانه های آمریکا ضمن اعلام این خبر گفتند، پرزیدنت ترامپ خواستار تقویت توافقی شده است که دولت پیش از او زیر بار آن رفته و گفته است اگر تا ۱۲۰ روز آینده - زمان تمدید مجدد تعلیق تحریم ها - اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.

هفته گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا نیز از تحریم ۱۴ فرد و نهاد، از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به دلیل نقض حقوق بشر و همچنین ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG