لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

اعتراض سراسری بازنشستگان نسبت به وضعیت معیشتی؛ معترضان در تهران علیه رئیس مجلس شعار دادند


تصویری از تجمعات بازنشستگان در اعتراض به وضعیت مشیعتی، زنجان - ایران
تصویری از تجمعات بازنشستگان در اعتراض به وضعیت مشیعتی، زنجان - ایران

مهتاب وحیدی‌راد - در ادامه اعتراض‌ها نسبت به وضعیت معیشتی در ایران، بازنشستگان در تهران و شمار دیگری از شهرها روز سه‌شنبه هفتم دی‌ماه نیز تجمعاتی را برگزار کردند. خواسته اصلی معترضان افزایش حقوق‌ها متناسب با خط فقر در ایران است.

این سومین تجمع بازنشستگان طی روزهای اخیر است٬ در دو روز گذشته هم تجمعاتی در اعتراض به وضعیت معیشتی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد. بازنشستگان مستمری‌بگیر می‌گویند میزان حقوق ماهانه آنان بسیار پایین‌تر از خط فقری است که توسط مقام‌های جمهوری اسلامی تعیین شده است.

تجمع امروز بازنشستگان مستمری‌بگیر در تهران٬ شیراز٬ اصفهان٬ ساری، قم٬ قزوین، همدان، اردبیل، سنندج، شهرکرد و چند شهر دیگر برگزار شد.

تجمع تهران مقابل مجلس شورای اسلامی صورت گرفت و معترضان شعارهایی همچون «قالیباف حیا کن٬ مجلس را رها کن» سردادند.

در برخی از شهرها هم بازنشستگان مقابل دفاتر صندوق بازنشستگی به اعتراض پرداختند.

معترضان با شعارهایی مانند «یک اختلاس کم بشه، حقوق ما پاس میشه» و «وعده وعید کافیه٬ سفره ما خالیه» به فساد اقتصادی در ایران اعتراض کردند.

برخورداری از مستمری متناسب با سطح متوسط هزینه‌های زندگی و اصلاح میزان مستمری‌ها خواسته اصلی معترضان است. آنها همچنین به فساد اقتصادی و دولتی در حکومت ایران معترض هستند.

بنا به گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم در آبان امسال بیش از ۴۴ درصد بود و بر پایه آمارهای وزارت کار افزایش قیمت مواد غذایی از مرز بحران فراتر رفته است.

تورم افسارگسیخته در ایران طی سال‌های اخیر به جز معلمان، اعتراض کارگران و دیگر اقشار جامعه را هم به دنبال داشته است٬ اعتراض‌هایی که در مواردی مانند آبان ۱۳۹۸ با سرکوب شدید و کشتار معترضان توسط مامورین حکومتی مواجه شده است.

بر اساس گزارش سازمان «مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران» در سال جاری میلادی بیش از ۲۵۰۰ تجمع اعتراضی توسط فعالان مدنی، فرهنگیان و کارگران در ایران برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG