لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

گزارش تحلیلی رویترز: تلاش حوثی‌ها برای امتیازگیری از سعودی؛ خروج از بحران یمن راه‌حلی میانه می‌طلبد


بخشی از ویرانه های جنگ یمن و جسدهایی پوشیده با پلاستیک بعد از حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در جنوب غربی یمن. 
بخشی از ویرانه های جنگ یمن و جسدهایی پوشیده با پلاستیک بعد از حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در جنوب غربی یمن. 

خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی با عنوان «چگونه جنگی را که پیروز نشده‌ایم، به پایان برسانیم: حوثی‌های یمن در پی امتیازگیری از سعودی هستند»، به بررسی مواضع طرف‌های درگیر در جنگ، چالش‌های پیش روی دولت بایدن، و موانع موجود در راه تلاش‌های بین‌المللی برای پایان‌دادن به جنگ شش ساله در یمن می‌پردازد.

رویترز در این مطلب که جمعه ۲۹ اسفند منتشر شده است، می‌گوید حوثی‌ها معتقدند طرح صلح دولت بایدن، مطالبات این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت تهران را به اندازه کافی شامل نمی‌شود و رفع محاصره هوایی و دریایی از یمن، می‌بایست در هر قرارداد متارکه جنگی گنجانده شود.

محمد عبدالسلام، مذاکره‌کننده بلندپایه حوثی‌ها، با اشاره به سفر منطقه‌ای تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده به یمن، با هدف اقناع طرفین به ازسرگیری مذاکرات صلح تحت حمایت سازمان ملل متحد، گفت: «همه این پیشنهادها را به بحث گذاشته‌ایم و پیشنهاد‌های جایگزین را هم مطرح کرده‌ایم. ما به گفت‌وگو ادامه می‌دهیم.»

از طرف دیگر، عربستان سعودی که رهبری ائتلاف در حال جنگ با حوثی‌ها از مارس ۲۰۱۵ را بر عهده دارد، بیش از یک سال است که تلاش می‌کند از این جنگ خارج شود، اما می‌خواهد تضمین‌های بیشتری از حوثی‌ها پیرامون امنیت مرزهای جنوبی خود و همچنین نفوذ ایران در یمن کسب کند.

ائتلاف تحت رهبری سعودی، مرزهای هوایی و آبی یمن، از جمله بندر حدیده تحت کنترل حوثی‌ها را، که محل ورود بیش از ٧٠ درصد واردات به یمن است، در اختیار دارد.

تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه ایالات متحده به یمن، بدون ارائه هیچ گونه جزئیاتی، خبر از ارائه یک «طرح منطقی» به طرفین داده است.

به گفته محمد عبدالسلام، مذاکره‌کننده بلندپایه حوثی‌ها، این طرح شامل اجازه پرواز به فرودگاه صنعا از برخی مبادی، البته با اجازه قبلی ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها است. به گفته وی، حوثی‌ها با بازرسی کشتی‌های در حال حرکت به مقصد بندر حدیده و نیز تایید مراودات بانکی و مبدا کالاها از سوی ائتلاف موافقت کرد‌ه‌اند، اما ائتلاف اصرار دارد که تمام عواید این بندر به دولت تحت حمایت عربستان در جنوب یمن واگذار شود.

به گفته کارشناسان، چالش اساسی اکنون یافتن راه‌حلی میانه است.

جنگ داخلی یمن از اواخر سال ٢٠١۴ آغاز شد و با ورود رسمی نیروهای تحت رهبری عربستان به این جنگ در مارس ۲۰۱۵ در پشتیبانی از دولت قانونی و علیه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی، ابعادی گسترده‌تر به خود گرفته است. گفته می‌شود یمن با «بدترین بحران انسانی» در جهان دست و پنجه نرم می‌کند.

XS
SM
MD
LG