لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

آمریکا با همراهی دیگران، «تلاش‌ها» برای پایان جنگ یمن را «شدت» می‌بخشد؛ واکنش حوثی‌های یمن


از راست: مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
از راست: مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

وزارت خارجه ایالات متحده با ابراز نگرانی از ادامه جنگ در یمن، می‌گوید بر تلاش‌ها برای پایان جنگ یمن خواهد افزود.

براساس بیانیه‌ای که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یکشنبه شب ۲۴ اسفند منتشر کرد، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده ضمن تماس با مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از ادامه درگیری‌ها در این کشور ابراز نگرانی کرد.

آقای بلینکن تاکید کرد: ایالات متحده از یمن متحد، با ثبات و آزاد از نفوذ خارجی حمایت می‌کند و این جنگ راه‌حل نظامی ندارد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ایالات متحده می‌خواهد به همراه سازمان ملل متحد و دیگران، به تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ یمن شدت ببخشد.

از سال ۲۰۱۵ جنگ یمن بین نیروهای حوثی مورد حمایت ایران و دولت این کشور تحت حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی آغاز شد.

در واکنش به بیانیه وزارت خارجه آمریکا، محمد علی الحوثی یک عضو ارشد حوثی‌های یمن، در توئیتر خود بدون اشاره به نقش و حمایت مالی وتسلیحاتی جمهوری اسلامی نوشت که اظهارات آقای بلینکن درباره توقف دخالت خارجی در یمن مثبت است، ولی این گروه منتظر اقدام عملی آمریکا در مورد خروج نیروهای آمریکایی و مشاوران آنها از جنگ یمن است.

پیش از این، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز ۱۳ اسفند، در جریان کنفرانس خبری روزانه با خبرنگاران با اشاره به این که در تحریم‌های آمریکا علیه یمن، نام ایران هم آورده شده، گفت: ما در بیانیه امروز اعلام کردیم که دامن زدن بر آتش مناقشه در یمن از سوی ایران غیرقابل انکار است. ایران تنش‌ها را از حد فراتر برده است.

XS
SM
MD
LG