لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن از حوثی‌ها خواست به طرح ارائه شده آتش‌بس پاسخ دهند


تیموتی لندرکینگ - آرشیو
تیموتی لندرکینگ - آرشیو

فرستاده ويژه ایالات متحده در امور یمن می‌گوید آمریکا یک «طرح منطقی» برای آتش‌بس سراسری در یمن را به رهبران حوثی‌ها ارائه داده است.

به گزارش رویترز، تیموتی لندرکینگ، فرستاده ويژه ایالات متحده در امور یمن، روز جمعه ۲۲ اسفند گفت که این طرح «چندین روز» است که به حوثی ها داده شده است؛ اما به نظر می‌رسد که آنها اولویت خودشان را حمله نظامی به مارب قرار داده‌اند.

لندرکینگ به اندیشکده «شورای آتلانتیک» گفت که وقتی حوثی‌ها برای مذاکره آماده باشند، او نیز فورا به مذاکرات باز خواهد گشت. آقای لندرکینگ ۱۷ روز در منطقه بود تا برای پایان دادن به جنگ ۶ ساله در یمن، که عمدتا جنگی نیابتی میان ایران و عربستان قلمداد می شود، تلاش کند.

او گفت آمریکا و سازمان ملل متحد از حوثی ها درخواست می‌کنند به این طرح پاسخ دهند و اگر اکنون پیشرفتی حاصل نشود، یمن وارد درگیری و بی ثباتی بیشتری می شود.

خبرگزاری رویترز پیشتر گزارش داده بود که آقای لندرکینگ در مسقط، پایتخت عمان، با محمد عبدالسلام، مذاکره‌کننده حوثی‌ها نیز دیدار و گفتگو کرد، اما هیچ یک از دو طرف رسما نتیجه گفتگوها را اعلام نکرده است.

یمن در چند سال گذشته شاهد جنگ داخلی بود. دولت این کشور از حمایت ائتلافی از دیگر کشورها به رهبری عربستان سعودی برخوردار است و گروه حوثی‌ها نیز توسط جمهوری اسلامی ایران پشتیببانی می‌شود. سازمان ملل نسبت به بحران گسترده فقر و گرسنگی در حاشیه جنگ داخلی در یمن هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG