لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

آمریکا کمک‌رسانی به شمال یمن را از سر گرفت


صنعا، تخریب یک ساختمان در حمله هوایی ائتلاف سعودی - ۱۶ مه ۲۰۱۹
صنعا، تخریب یک ساختمان در حمله هوایی ائتلاف سعودی - ۱۶ مه ۲۰۱۹

آمریکا اعلام کرد که از روز جمعه ۲۲ اسفند ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال یمن را، که تحت کنترل شورشیان حوثی مورد حمایت ایران است، از سر گرفته است. یمن پس از قریب به شش سال جنگ داخلی، با خطر قحطی مواجه است و ایالات متحده می‌خواهد با پدید آمدن آن قحطی مبارزه کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات سازمان ملل متحد هشدار داده‌اند که جلوگیری از صدور سوخت به یک بندر اصلی یمن، شرایط بدترین بحران انسانی جهان را وخیم‌تر می‌کند.

نگرانی‌ها در مورد کمک رسانی به یمن در شرایطی است که فرستاده ویژه جو بایدن در امور یمن، نارضایتی خود را از این که حوثی ها در حالی که تلاشی بین المللی برای پایان دادن به جنگ جریان دارد، تمرکز خود را روی تصرف اراضی بیشتر گذاشته اند، ابراز کرد.

آسوشیتدپرس می نویسد که دولت جو بایدن، سیاست های دولت های اوباما و ترامپ در حمایت از تهاجم تحت رهبری عربستان را کنار گذاشت و به حمایت آمریکا از این ائتلاف، پایان داد. دولت جدید آمریکا برای پایان دادن به جنگ، تلاش های دیپلماتیک آمریکا را احیا کرده است.

سازمان ملل متحد می گوید درگیری ها و کوچ مردم جنگزده، کمبود سوخت، و افزایش قیمت مواد غذایی، هم اکنون ۵۰ هزار یمنی را درگیر قحطی کرده است و پنج میلیون نفر دیگر نیز در آستانه قرار گرفتن در قحطی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG