لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی خواستار دریافت اطلاعات بیشتر در مورد واکسن‌های بالقوه کووید۱۹ است


کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اطلاعات بیشتر در مورد کارایی واکسن‌های کووید۱۹ لازم است (آرشیو)
کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اطلاعات بیشتر در مورد کارایی واکسن‌های کووید۱۹ لازم است (آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناس ارشد واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که واکسن‌های ویروس کرونا و واکنش سیستم ایمنی بدن به آن‌ها، باید توسط این سازمان مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و نباید تنها به اطلاعاتی که شرکت‌های داروسازی در بیانیه‌های مطبوعاتی خود ارائه می‌دهند، بسنده کرد.

دکتر کِیت اوبراین، مدیر ایمن‌سازی، واکسیناسیون، و زیست‌شناختی سازمان بهداشت جهانی، روز جمعه ۷ آذر در جلسه مطبوعاتی در ژنو گفت، هنوز مشخص نیست که آیا واکسن‌های کووید۱۹ می‌توانند انتقال ویروس کرونا در افراد را کاهش دهند یا نه.

خانم اوبراین گفت: «این واقعاً برای ما مهم است که دریافت اطلاعات در مورد کارآیی واکسن را، نه تنها برای پیشگیری از بیماری، بلکه در واقع برای پیشگیری از افزایش ویروس، آغاز کنیم.»

شرکت داروسازی بریتانیایی - سوئدی «استرازنکا» روز پنجشنبه اعلام کرد که برای بررسی و پیشگیری از اشتباه در تولیدات واکسن آزمایشی کووید۱۹، در حال همکاری با نهادهای نظارتی دولت است.

سخنگوی استرازنکا به دنبال صحبت‌های مدیرعامل این شرکت که احتمال آزمایش‌های بیشتر جهانی را لازم دانسته بود گفت، این شرکت داروسازی و دانشگاه آکسفورد اعتراف کرده‌اند که دز پایین واکسن آنها کارایی بهتری از دز کامل داشته است.

این بیانیه هنگامی منتشر شد که این غول داروسازی آماده توزیع چهار میلیون دز واکسن تا پایان سال میلادی و پیش از موعد شده است.

این شرکت مستقر در بریتانیا در اوایل هفته گذشته گفت که واکسن آنها روی هم رفته ۷۰ درصد مؤثر است، ولی بین دزهای دو واکسن آنها تفاوت وجود دارد. یکی از آنها ۹۰ درصد و دیگری ۶۲ درصد مؤثر هستند.

تاثیر واکسن‌های دو شرکت داروسازی فایزر و مدرنا نیز ۹۵ درصد گزارش شده است.

بنا بر گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا روز جمعه ۷ آذر از مرز ۱۳ میلیون نفر گذشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تعداد مبتلایان به کووید۱۹ که در بیمارستان های سراسر آمریکا بستری شده‌اند، پس از تقریباً دوبرابر شدن در ماه گذشته، در روز جمعه به ۹۰ هزار نفر رسید.

XS
SM
MD
LG