لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

نتایج امیدبخش سومین واکسن کووید۱۹؛ محصول شرکت «استرا زنکا» ارزانتر و توزیع آن آسان‌تر است


یک داوطلب در حال دریافت واکسن کووید۱۹ محصول مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی استرا زنکا
یک داوطلب در حال دریافت واکسن کووید۱۹ محصول مشترک دانشگاه آکسفورد و شرکت داروسازی استرا زنکا

پس از اعلام خبر موفقیت‌آمیز بودن واکسن‌های تولید شده توسط شرکت های فایزر و مدرنا، شرکت داروسازی «استرا زنکا» نیز روز دوشنبه ۳ آذر اعلام کرد که واکسن ویروس کرونای آنها تا ۹۰ درصد مؤثر است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این واکسن توسط دانشگاه آکسفورید تهیه و توسط شرکت استرا زنگا تولید شده است. اعلام خبر موفقیت این واکسن مقامات بهداشت عمومی را امیدوار کرده‌ است که به زودی به واکسنی دسترسی خواهند داشت که توزیع آن آسان‌تر و ارزان‌تر از برخی دیگر از رقبای این شرکت است.

این نتایج بر اساس تجزیه و تحلیل موقت آزمایش‌های بالینی این واکسن در کشورهای بریتانیا و برزیل به دست آمده است. هیچ‌گونه عوارض جدی مثل بستری شدن در بیمارستان یا موارد شدید کووید۱۹ در افرادی که این واکسن را دریافت کرده‌اند، دیده نشده است.

استرا زنکا سومین شرکت بزرگ دارویی است که نتایج موفقیت‌آمیز مراحل پایانی آزمایش‌های بالینی واکسن بالقوه کووید۱۹ خود را گزارش می دهد. همه‌گیری ویروس کرونا تاکنون در جهان منجر به مرگ بیش از ۱.۴ میلیون انسان شده و خسارات مالی و اقتصادی سهمگینی را به جا گذاشته است.

شرکت های فایزر و مدرنا هفته گذشته گزارش دادند که نتایج اولیه آزمایش‌های بالینی نهایی آنها حاکی از اثربخش بودن ۹۵ درصدی واکسن‌های هر دو شرکت بوده است.

این در حالی است که واکسن شرکت استرازنکا، برخلاف دو واکسن دیگر، نیاز به نگهداری در دمای بسیار سرد ندارد و در نتیجه توزیع آن، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، آسان‌تر خواهد بود.

هرچند به رغم خبرهای موفقیت آمیز درباره تهیه و تولید واکسن کووید۱۹، نظرسنجی‌های ملی در ایالات متحده آمریکا نشان داده است که ۴۰ درصد از مردم آمریکا نسبت به واکسینه شدن تردید دارند.

با این حال کارشناسان برجسته مبارزه با ویروس کرونا در آمریکا روز یکشنبه ۲ آذر گفتند که هر دو واکسن فایزر و مدرنا - واکسن‌‌هایی که خبر موفقیت‌شان تا آن تاریخ منتشر شده بود - ایمن هستند و جای نگرانی برای واکسینه شدن نیست.

دکتر منصف السلاوی، مشاور ارشد علمی عملیات مبارزه با ویروس کرونا در دولت آمریکا، در مصاحبه‌ای در برنامه تلویزیونی «این هفته» شبکه ای‌بی‌سی گفت: «این واکسن‌ها بسیار مؤثر هستند.»

وی افزود، شخصاً نسبت به واکسینه شدن هیچ نگرانی ندارد.

XS
SM
MD
LG