لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

پمپئو در سازمان ملل: آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد رژیم ایران، بزرگترین حامی تروریسم جهان، اجازه خرید و فروش اسلحه داشته باشد


وزیر خارجه آمریکا در سازمان ملل
وزیر خارجه آمریکا در سازمان ملل

وزیر خارجه آمریکا عصر پنجشنبه در یک نشست خبری در سازمان ملل متحد گفت: «من نامه بازگرداندن همه تحریم‌های ایران را به رئیس شورای امنیت ارائه دادم. پیام ما بسیار ساده است: ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد بزرگترین حامی تروریسم در جهان اجازه خرید و فروش اسلحه داشته باشد.»

مایک پمپئو با بیان این که توافق هسته‌ای یکجانبه و ابلهانه تیر ماه ۱۳۹۴ برای خاورمیانه و آمریکا امنیت به ارمغان نیاورده و رفتار ایران را تغییر نداده است، گفت: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم به روندی که می‌تواند به حصول توافقی برای رسیدگی به تمام جنبه‌های رفتار شریرانه ایران بیانجامد، بپیوندد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «همه کسانی که با من صحبت می‌کنند به رفتار بدخواهانه و غیرمسئولانه ایران اذعان دارند. رژیم ایران، از سال ۱۹۸۵ تا کنون دست به همه گونه اقدامات تروریستی زده است؛ از قتل مخالفانش در اروپا گرفته تا ... همین امسال که یک هواپیمای مسافری را در خاک خودش ساقط کرد.»

مایک پمپئو در پاسخ به پرسشی در مورد مبنای قانونی این اقدام از سوی آمریکا با توجه به خروج ایالات متحده از برجام گفت: «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به همه کشورهایی که در آن مشارکت کرده بودند این امکان را داده است که اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، همه تحریم‌هایی که تعلیق شده‌اند را برگردانند.»

وی در مورد این که آیا امکان دارد نظر واشنگتن در مورد بازگرداندن تحریم‌های ایران تغییر کند گفت: «همان طور که در نامه خود گفته‌ایم بازگرداندن تحریم‌ها سی روز پس از این اطلاع ما اجرا می‌شود.» وی گفت که بعید می‌داند در این مدت اتفاقی بیافتد و ایران رفتارش را به گونه‌ای تغییر دهد که نظر آمریکا عوض شود.

ایالات متحده عصر روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد، اقدام آمریکا برای آغاز روند بازگرداندن تحریم‌های ایران که پس از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ تعلیق شده بودند را به اطلاع آن شورا رساند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که در نیویورک حضور دارد،‌ شخصا این نامه را به دیان دجانی نماینده اندونزی در سازمان ملل و رئیس شورای امنیت در ماه جاری تحویل داد.

آقای پمپئو سپس با خبرنگاران سخن گفت که به صورت زنده از تلویزیون وبسایت و فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه همزمان پخش شد:

XS
SM
MD
LG