لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

وزارت خارجه ایالات متحده: چهار آمریکایی از افغانستان خارج شدند


ناحيه مرزی افغانستان و پاکستان
ناحيه مرزی افغانستان و پاکستان

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد چهار آمریکایی را از افغانستان خارج کرده است. این نخستین عملیات خروج از زمان پایان عملیات نظامی و عملیات خروج آمریکا در افغانستان از ۳۱ اوت تاکنون است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۵ شهریور و در گزارشی اعلام کرد یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است این وزارتخانه خروج چهار شهروند آمریکایی از افغانستان را از طریق زمینی «تسهیل» کرده است و مقامات سفارت آمریکا از آنها پس از خروج و در کشور ثالث، استقبال کردند.

این مقام وزارت خارجه به جزئیات بیشتری در مورد نحوه این خروج و هویت این شهروندان آمریکایی اشاره‌ای نکرده است.

رانی جکسون، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان در پیامی در توئیتر و در مورد این چهار نفر گفت آن‌ها شهروندان حوزه انتخاباتی او در تگزاس هستند.

این گزارش می‌گوید وزارت خارجه آمریکا یک روز پیشتر اعلام کرد حدود یکصد کشور متعهد شده‌اند به شهروندان افغانستان برای خروج از آن کشور کمک کنند. در این فهرست نامی از کشورهای همسایه افغانستان دیده نمی‌شود.

آمریکا در عملیات خروج حدود ۱۲۴هزار نفر را از افغانستان خارج کرد. مقامات آمریکایی می‌گویند حدود ۱۰۰ شهروند دیگر آمریکایی در افغانستان مانده‌اند که خواهان خروج از این کشور هستنند و به آنها برای خروج کمک می‌کند.

XS
SM
MD
LG