لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۱

تحلیل‌گران: آنکارا برای حفظ مزایای اقتصادی روابطش با چین، معترضان اویغور ساکن ترکیه را سرکوب می‌کند


اعضای جامعه اویغور ساکن ترکیه با عکس اعضای خانواده خود که می گویند ماه ها از آنها خبر ندارند در مقابل کنسولگری چین در استانبول به اعتراض رفته اند - ۱۰ فوریه ۲۰۲۱
اعضای جامعه اویغور ساکن ترکیه با عکس اعضای خانواده خود که می گویند ماه ها از آنها خبر ندارند در مقابل کنسولگری چین در استانبول به اعتراض رفته اند - ۱۰ فوریه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ترکیه همیشه یک مدافع صریح و جدی از اقلیت قومی اویغور چین بوده، و پکن را برای پایان دادن به سیاست‌های سختگیرانه‌اش در ایالت سین‌کیانگ تحت فشار قرار داده است. در سال ۲۰۰۹ رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه، این سیاست‌های چین را نسل کشی خوانده بود.

اما این رویکرد در سال‌های اخیر تغییر کرده است. مقامات ترکیه عمدتاً انتقادات عمومی خود نسبت به سیاست‌های چین در رابطه با اویغورها را کنار گذاشته‌اند و دولت ترکیه در آن کشور فعالان اویغور را سرکوب می‌کند.

در ماه ژانویه، پس از اعتراضات چند ماهه اویغورهای ساکن ترکیه در مقابل کنسولگری چین در استانبول برای کسب اطلاعات در مورد اعضای مفقود شده‌ خانواده‌های‌شان بودند، پلیس تجمعات مردم را به خاطر نگرانی‌های مربوط به کووید۱۹ و مسائل امنیتی ممنوع کرد.

برخی تحلیلگران یکی از علل تغییر موضع ترکیه نسبت به اویغورها را انگیزه‌های اقتصادی می‌دانند.

کمال کریشچی، یکی از اعضای ارشد مؤسسه بروکینگز مستقر در شهر واشنگتن، می‌گوید آنکارا امیدوار است که سرمایه‌گذاری، تجارت، و اعتبارات چین بتواند به نجات اقتصادی ترکیه کمک کند.

آقای کریشچی به صدای آمریکا گفت: «ترکیه همچنین خریداری واکسن کووید۱۹ چین را انتخاب کرده است؛ انتخابی که وابستگی بیشتری را ایجاد می‌کند.»

وی گفت دریافت مدام واکسن با قیمتی که اقتصاد ترکیه توان خریداری آن را دارد، آنکارا را ملزم می‌‌کند که در موضوع اویغورها سکوت اختیار کند.

اویغورها از اقوام ترک‌تبار ساکن ایالت خودگردان سین کیانگ یا ترکستان شرقی، در شمال غربی چین هستند. بیشتر اویغورها مسلمان و اهل سنت هستند.

XS
SM
MD
LG