لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

آمریکا هم به اتحادیه اروپا برای تحریم چهار مقام چین به خاطر نقض حقوق مسلمانان اویغور پیوست


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

آمریکا می‌گوید به همراه اتحادیه اروپا چهار مقام ارشد چینی را به خاطر نقض حقوق مسلمانان اویغور تحریم می‌کند.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا که روز دوشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۰ منتشر شد، آقای بلینکن گفت آمریکا نقش رهبری قوی خود برای مقابله با موارد جدی نقض حقوق بشر را ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا اقدام کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا در تحریم چهار مقام چینی را تحسین کرد.

تحریم جدید آمریکا

دفتر کنترل دارائیهای وزارت خزانه داری آمریکا روز دوشنبه دو مقام دولت چین را در رابطه با نقض حقوق بشر تحریم کرد. این افراد دبیر کمیته حزب سازمان عمران و تولید و مدیر سازمان امنیت عمومی سین-کیانگ هستند که خزانه داری آمریکا می‌گوید در رابطه با اویغورها به گونه ای بسیار جدی حقوق بشر را نقض کرده اند.

نهاد اول، تشکیلاتی شبه نظامی وابسته به جزب کمونیست چین است که تابستان گذشته مورد تحریم قرار گرفت. همزمان با آمریکا، اتحادیه اروپا بریتانیا و کانادا نیز این دو و چند تن دیگر را مورد تحریم قرار دادند.

تحریم اروپا علیه مقام‌های چینی

روز دوشنبه،‌اتحادیه اروپا چهار مقام ارشد ایالت سین کیانگ چین را به دلیل نقض حقوق مسلمانان اویغور تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی این چهار مقام و یک نهاد آن کشور و همچنین منع سفر آنان است و همچنین شهروندان و شرکتهای اروپایی مجوز مراودات مالی با آنان را نخواهند داشت.

اتحادیه اروپا می‌گوید در این تحریم‌ها دبیرکل سابق کمیته امور سیاسی سین کیانگ، دبیرکل شرکت‌های ساخت و تولید حزب کمونیست سین کیانگ و معاون او و نهایتاً یکی از اعضای ارشد حزب کمونیست این استان قرار دارند. همچنین شرکت ساخت و تولید سازمان امنیت ملی سین کیانگ نیز در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه چین قرار گرفت.

نهادهای بین المللی حقوق بشری از ایالت سین کیانگ به عنوان کانون خشونت ضد دولتی یاد می‌کنند ولی به ادعای پکن، سخت گیری های امنینی در آن منطقه طی سالهای اخیر منجر به برقراری صلح شده است.

یک دیدگاه حقوقی رسمی در بریتانیا با استناد به شواهد معتبر نشان می‌دهد دولت چین در حال ارتکاب جنایت نسل‌کشی علیه اویغورها است.

چندی پیش آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین گفت‌وگو با مقام‌های ارشد چین در این مقام، پکن را بابت رفتارش با اویغورها، تبتی‌ها، و هنگ‌کنگی‌ها تحت فشار قرار داد.

XS
SM
MD
LG