لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

طرح دموکرات‌ها برای اصلاح نظام انتخابات آمریکا با مخالفت جمهوری‌خواهان سنا ناکام ماند


میچ مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا
میچ مک‌کانل رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا

تلاش دموکرات‌های کنگره برای بازنویسی قانون انتخابات در ایالات متحده در سنای آمریکا و با مخالفت جمهوری‌خواهان، ناکام ماند. این طرح نتوانست ۶۰ رای لازم برای به بحث گذاشته شدن در صحن سنا را کسب کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه‌ای به این امر واکنش نشان داد و گفت «جمهوری‌خواهان حتی با به بحث گذاشته شدن آن مخالفت کردند.» آقای بایدن گفت این «سرکوب طرحی برای پایان دادن دادن به سرکوب رای دهندگان بود-حمله‌ای دیگر به حق رای که متاسفانه بی‌سابقه نیست.»

شامگاه سه‌شنبه یکم تیر و در جریان این رای‌گیری، سنا به نتیجه ۵۰ بر ۵۰ رسید. کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا ریاست این جلسه سنا را برعهده داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا وعده داد که این آخرین تلاش دموکرات‌ها در سنا نباشد. میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان هم این طرح را «راه‌حلی که به دنبال مشکل می‌گردد» دانست و وعده داد آن پایان دهد. جمهوری‌خواهان می‌گویند این طرف تعدی نفس‌گیر دولت فدرال به احتیارات ایالت‌ها برای انجام انتخابات داخلی بدون تقلب است و در نهایت به نفع دموکرات‌ها تمام می‌شود.

هدف حامیان این طرح از جمله رفع یک سری موانع برای رای دادن و محدود کردن نفوذ سرمایه و پول در عرصه سیاست است.

این طرح که «قانون برای مردم» نام گرفته بود، در چند ماه گذشته از سوی دموکرات‌ها و برای ایجاد تغییرات اساسی در قوانین انتخاباتی شکل گرفته بود.

XS
SM
MD
LG