لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۰

آمریکا و اتحادیه اروپا: چین مسئول حمله سایبری به مایکروسافت است


آرشیو

آمریکا و ائتلافی از متحدان این کشور می گویند وزارت امنیت داخلی چین و هکرهای وابسته به آن مسئول بخش بزرگی از حملات سایبری هستند. ویلیام برنز رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی‌آی‌ای هم پیشتر از چین کمونیست بعنوان بزرگترین چالش ژئوپلیتیک برای آمریکا نام برده بود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌‌ای در روز دوشنبه ۲۸ تیر اعلام کرد ایالات متحده به همراه ناتو، اتحادیه اروپا، بریتانیا، استرالیا، ژاپن، نیوزلند و کانادا، جمهوری خلق چین را مسئول «یک رشته رفتارهای بی ثبات کننده و غیرمسئولانه در فضای مجازی» می‌دانند که تهدید بزرگی به اقتصاد و امنیت ملی این کشورها تلقی می‌شود.

نزدیک به هفت ماه پیش، شرکت مایکروسافت به حمله سایبری بزرگی به بخش ارائه خدمات ایمیل‌های این شرکت اشاره کرد و به گزارش رویترز، در بیانیه روز دوشنبه، حزب کمونیست چین و هکر‌های وابسته به آن مسئول این تهاجم در فضای مجازی شناخته شده‌اند.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای نیز شش ماه پیش با حضور در مجلس سنای آمریکا حملات سایبری چین و عوامل آن را یکی از چالش های بزرگ امنیتی خوانده بود.

آقای برنز گفت: «این دنیایی است که تهدید‌های آشنا همچنان ادامه دارد: تهدید‌هایی مانند تروریسم و گسترش سلاح‌های اتمی، روسیه متجاوز، کره شمالی تحریک‌آمیز و ایران متخاصم. اما چالش‌های جدیدی مانند تغییرات اقلیمی و ناامنی بهداشت جهانی، و تهدید‌های سایبری از جانب چین و رهبری متخاصم آن، به ایالات متحده و شهروندان آمریکا صدمه سنگینی می‌زند و بزرگترین آزمون ژئوپلیتیک برای این کشوراست.»

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه و با صدور بیانیه‌ای، چهار تن از اتباع چین را به شرکت در حملات سایبری بین‌المللی به ده‌ها شرکت، دانشگاه و موسسه دولتی در ایالات متحده و شماری از کشورها متهم کرد و گفت این حملات بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ انجام شده و بر اطلاعاتی متمرکز بوده که به نفع شرکت‌ها و موسسات چینی تمام شده است.

XS
SM
MD
LG