لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

درخواست دو قانونگذار از بایدن برای خارج کردن روزنامه‌نگاران «سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده» از افغانستان


دفتر صدای آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو
دفتر صدای آمریکا در شهر واشنگتن - آرشیو

​در حالی که دولت آمریکا می‌کوشد نیروهای خود را پیش از ضرب‌الاجل اعلام شده از افغانستان تخلیه کند، دو قانونگذار آمریکایی روز چهارشنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت) برای خارج ساختن صدها تن از افراد مرتبط به سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده، از دولت بایدن کمک خواستند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، سناتور بن کاردین و ویلیام کیتینگ، عضو مجلس نمایندگان، در نامه‌ای که روز چهارشنبه خطاب به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا فرستادند، اعلام کردند که در حدود ۵۵۰ تن - شامل کارکنان سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده و خانواده‌های آنها - که می‌کوشند از افغانستان خارج شوند، به دلیل ارتباط با آمریکا، بارها از سوی طالبان تهدید شده‌اند و همچنان تهدید می‌شوند.

سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده یک واحد مستقل دولت فدرال آمریکا است که چندین شبکه خبری چندزبانه از جمله «صدای آمریکا» و «رادیو آزادی» را در بر می‌گیرد.

این دو قانونگذار در نامه‌ خود با اشاره به همکاری دولت ایالات متحده برای خارج کردن کارکنان چندین روزنامه آمریکایی از افغانستان، می‌نویسند: «ما تاکید می‌کنیم که ۵۵۰ کارمند [این سازمان] و بستگان آنها با روزنامه‌نگارانی که شما سرسختانه برای خارج کردن آنها از افغانستان تلاش کرده‌اید، تفاوتی ندارند.»

صدای آمریکا گزارش می‌دهد که این هفته، بعد از انتشار خبرها درباره جستجوی خانه به خانه طالبان برای یافتن روزنامه‌نگاران، تلاش برای تخلیه روزنامه‌نگاران افغانستانی افزایش پیدا کرده است.

سازمان‌های دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران گفتند طی هفته گذشته گروه طالبان منازل دست کم پنج روزنامه‌نگار را تفتیش کرده است. این گزارش‌های مربوط به آزار و اذیت روزنامه‌نگاران یک هفته پس از نخستین کنفرانس خبری طالبان در کابل منتشر شده است.

بنا بر تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی کاخ سفید، شمار افرادی که از آخر ژوئیه تا ساعت ۳ بامداد پنج‌شنبه ۲۶ اوت به وقت شرق آمریکا از افغانستان بیرون برده شده‌اند، ۱۰۱ هزار و ۳۰۰ تن بوده است.

بر اساس این گزارش، از تاریخ ۱۴ اوت تا کنون، ۹۵ هزار و ۷۰۰ تن از افغانستان تخلیه شده‌اند.

کاخ سفید روز چهارشنبه عملیات بیرون بردن افراد از افغانستان را یکی از بزرگترین ماموریت‌های حمل و نقل هوایی تاریخ خواند و گفت، زنان و کودکان تقریبا نیمی از کسانی که از پایان ماه ژوئیه تاکنون به وسیله ایالات متحده از افغانستان خارج شده‌اند را تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG