لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

پنتاگون: به روشنی از ایران خواسته‌ایم به حمایت از شبه‌نظامیان در عراق پایان دهد 


جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنتاگون، اعلام کرد واشنگتن به روشنی از ایران خواسته است به پشتیبانی از شبه نظامیان در عراق پایان دهد. او همچنین افزود بسیاری از حمله‌ها به مراکز نظامی آمریکا در عراق توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران انجام می‌شود.

به گزارش رویترز، جان کربی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگاران درباره دیدار یک مقام بلندپایه ایرانی با شبه نظامیان عراقی در بغداد و درخواست ادامه حمله‌ها به آمریکایی‌ها در عراق گفت: «ما نگرانی خود را درباره این حمله‌ها ابراز داشته‌ایم و تعهد رئیس جمهوری آمریکا در تامین امنیت و سلامت پرسنل ما در عراق بسیار قاطع است.»

سخنگوی پنتاگون با بیان این که این گونه حمله‌های شبه نظامیان «خطرناک و مرگبار هستند» و «ما آن‌ها را جدی می‌گیریم»، تاکید کرد که آمریکا همیشه حق دفاع از خود را محفوظ می‌دارد.

جان کربی افزود: «چگونگی و زمان استفاده از این حق [دفاع از خود] با فرمانده کل نیروهای مسلح است.»

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از سه منبع شبه‌نظامی و دو منبع امنیتی در عراق گزارش داد که یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران از شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت جمهوری اسلامی خواسته است حملاتشان به مواضع ایالات متحده در بغداد را افزایش دهند.

این گزارش می‌گوید پس از بازدید یک هیئت ایرانی به سرپرستی حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه پاسداران، در ۲۷ ژوئن، نیروهای آمریکا در عراق و سوریه بارها مورد حمله شبه‌نظامیان قرار گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG