لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۸

شمار کشته‌شدگان آتش سوزی در بیمارستان «امام حسین» عراق به ۹۲ نفر رسید


آرشیو
آرشیو

به گزارش خبرگزاری‌ها دست‌کم ۹۲ نفر در آتش‌سوزی دوشنبه شب در بیمارستان امام حسین در شهر ناصریه استان ذی‌قار عراق کشته شده‌اند. در همین حال سفیر آمریکا در بغداد ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان، بر حمایت از عراق برای عبور از این فاجعه تأکید کرد.

به گزارش سوران خاطری، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در اربیل، شاهدان عینی به رسانه‌های عراقی گفته‌اند که آتش‌سوزی ساعت ۹:۴۵ شب آغاز و ساعت ١٢:٠٠ توسط آتش‌نشانی کنترل شده است. به گفته شاهدان، درهای خروجی بیمارستان امام حسین هنگام آتش‌سوزی بسته بوده و کسی نتوانسته از بیمارستان خارج شود.

پس از این آتش سوزی، مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در جلسه‌ای اضطراری کمیته تحقیقی را برای بررسی این حادثه تشکیل داد.

در همین حال مدیر بیمارستان و مدیر بهداشت و سلامت استان ذیقار که پس از این آتش‌سوزی استعفا داده بودند، به منظور انجام تحقیقات بیشتر دستگیر شدند.

کمیسیون مبارزه با فساد دولت عراق هم سندی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد پس از آتش‌سوزی پنجم اردیبهشت در بیمارستان الخطیب بغداد، که در آن بیش از ۸۵ تن کشته شدند، نسبت به وقوع دوباره آتش‌سوزی در بیمارستان‌ها هشدار داده و خواستار اقدامات مناسب برای پیشگیری از تکرار حوادث مشابه شده بود.

به گفته شاهدان، در آتش‌سوزی بیمارستان الخطیب هم درهای خروجی بیمارستان بسته شده بودند.

بسیاری از کشورهای منطقه ضمن ابراز همدردی با عراق آمادگی خود برای ارسال کمک‌های پزشکی به عراق اعلام کردند.

متیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد، در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان این آتش‌سوزی، بر حمایت از عراق در عبور از این فاجعه و همچنین مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا تاکید کرد.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد، هم از آمادگی ایران برای کمک به حادثه‌دیدگان این آتش‌سوزی خبر داد.

نمایندگان مجلس عراق فساد گسترده و عدم محاکمه و مجازات عاملان آتش‌سوزی‌های قبلی را از دلایل اصلی تکرار این حوادث می‌دانند.

XS
SM
MD
LG