لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

مشاوران بایدن می گویند تغییر قوانین مهاجرت در آمریکا طی یک شب اتفاق نخواهد افتاد


مهاجران و فعالان حقوق بشر در مجاورت یک منطقه مرزی بین ایالات متحده و مکزیک به سیاست های مهاجرتی دو کشور اعتراض می کنند. آرشیو، ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰
مهاجران و فعالان حقوق بشر در مجاورت یک منطقه مرزی بین ایالات متحده و مکزیک به سیاست های مهاجرتی دو کشور اعتراض می کنند. آرشیو، ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مشاوران ارشد جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، می گویند دولت آتی برای معکوس کردن آن چه سیاست های مخرب مهاجرتی و مرزی در دوره پرزیدنت دونالد ترامپ عنوان می کنند «به زمان نیاز خواهد داشت».

سوزان رایس، مشاور سیاستگذاری های داخلی بایدن، و جِیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بعدی آمریکا، در مصاحبه ای با سرویس خبری اسپانیایی زبان «اِفه»، گفتند سیاست های مرزی که دولت ترامپ برای جلوگیری از مهاجرت توده ای به اجرا گذاشته طی یک شب ناپدید نخواهد شد.

رایس گفت: «ما می توانیم برای تغییر بلافاصله سیاست ها گام هایی برداریم. اجرای دیگر موارد زمان خواهد برد و عمدتا به دلیل آسیب های وارده طی چهار سال گذشته اوضاع در مرز طی یک شب دگرگون نخواهد شد. اما ما متعهد هستیم به طور کامل به آن رسیدگی کنیم.»

جو بایدن روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران در ولمینگتن گفت پیشتر با آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، و دیگر رهبران کشورهای آمریکای لاتین درباره مسائل مهاجرتی صحبت کرده است. بایدن گفت اجرای سیاست های تازه «احتمالا شش ماه طول خواهد کشید».

سیاست های مرزی دولت ترامپ شامل برنامه «ماندن در مکزیک» ده ها هزار متقاضی پناهندگی را واداشته است که برای دادگاه رسیدگی به تقاضای مهاجرت شان در بخش جنوبی مرز ایالات متحده در مکزیک در انتظار بمانند. مدافعان حقوق مهاجران می گویند این برنامه زندگی مهاجران را به خطر انداخته، اما دولت ترامپ معتقد است این سیاست مانع تجمع بیش از حد جمعیت متقاضی در بازداشتگاه های اداره مهاجرت شده و انگیزه پذیرش خطر سفر به سمت مرز آمریکا را پایین می آورد.

دیوان عالی ایالات متحده، اوایل سال جاری میلادی، اجازه داد «پروتکل های حفاظت مهاجرت» موسوم به «ام پی پی» برقرار باقی بماند. اگر دولت بایدن تصمیم به لغو این برنامه بگیرد شکایت های حقوقی از آن بی مورد خواهد بود.

تیم انتقالی بایدن اخیرا به خبرنگاران گفت که مقام های امور مهاجرتی ایالات متحده روند پذیرش تقاضاهای پناهجو را در نقاط مرزی با مکزیک آغاز می کنند.

سالیوان و رایس به «اِفه» گفتند بایدن در شرایط مقتضی از فرمان های اجرایی استفاده خواهد کرد «اما دولت بایدن نخواهد توانست همه چیز را برطرف کند. ما برای ترمیم پایدار نظام مهاجرتی نیاز به تغییر قوانین داریم».

تحلیلگران تصویب اصلاح قوانین مهاجرتی را در صورت ادامه تسلط جمهوریخواهان بر سنا تقریبا غیرممکن می دانند.

XS
SM
MD
LG