لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

انتظار می‌رود جو بایدن بعد از آغاز به کار، ‌سیاست مهاجرتی پرزیدنت ترامپ را برگرداند


انتظار می رود جوبایدن رئیس جمهوری منتخب پس ازحضور در کاخ سفید به سرعت، شماری ازبحث انگیز ترین سیاست های دونالد ترامپ در زمینه مهاجرت از جمله سیاست های تاثیر گذار برپناهندگی، و نیز داکا- تمدید اقامت کسانی که دهه ها پیش در کودکی به طور غیر قانونی به آمریکا آمده و اکنون وضعیت شهروندی آنان نامشخص است، را لغو کند.

منع مسافرت اتباع بسیاری از کشورها به آمریکا ، محدودیت شدید بر نظام سیاست پناهندگی در این کشور، جدا سازی اعضای خانواده های مهاجر و تلاش در لغو اقامت گروه داکا از جمله سیاست های بحث انگیز مهاجرتی ست که در دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ اعمال شده و جوبایدن وعده لغو آها را داده است.

کارشناسان مسائل مهاجرتی و پناهجوئی از جمله میشل واسلین از مرکز پژوهش مهاجرت در دانشگاه جورج میسون می گوید باید سازمان های دست اندرکار مهاجرت و پناهندگی را که در ۴ سال گذشته از کار افتاده اند بازسازی کرد.

میشل واسلین ، مرکز پژوهش مهاجرت ، دانشگاه جورج میسون می‌گوید: سازمانهای مسئول رسیدگی به مساله پناهجویان اغلب تکه پاره شده اند و کارکنان آنها هم در حال حاضر به کارها ی دیگری مشغول هستند. بسیار ی از آنها سازمان ها را ترک کرده اند چون ما مدتها است درها را به روی پناهجویان بسته ایم. بنابراین باید این سازمان ها را از نو بسازیم و آنها را از آنچه در گذشته بودند، قوی تر کنیم.

تحلیلگران آشنا با مساله مهاجرات در آمریکا عقیده دارند که به احتمال زیاد جو بایدن با صدور فرمان های اجرائی سیاستهای سلف خود در حوزه مهاجرت و پناهندگی را لغو خواهد کرد.

با این همه، به باور اغلب تحلیل گران، مساله مهاجرات در اولویت های جو بایدن نخواهد بود و دولت او باید ابتدا بحران کرونا را پشت سربگذارد و اقتصاد را سر و سامان بدهد.

XS
SM
MD
LG