لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۹

آمریکا در انتظار تایید نهایی واکسن کووید۱۹ فایزر


واکسن فایزر

شمارش معکوس برای تأیید نهایی واکسن کرونای شرکت‌های «فایزر»، غول داروسازی آمریکا، و «بایو ان تک»، شرکت آلمانی، توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا آغاز شده است.

کمیته ویژه این سازمان روز پنجشنبه صدور مجوز استفاده اضطراری واکسن را به رأی گذاشت.

این در حالی است که آمریکا اوایل این هفته با ثبت بیش از ۳۱۰۰ قربانی در یک روز‌، رکورد تازه‌ای را در زمینه مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا ثبت کرد.

داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد که در آمریکا تا‌ عصر پنجشنبه، ۱۰ دسامبر، ۱۵.۵ میلیون مبتلا و بیش از ۲۹۱ هزار مرگ ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ ثبت شده است.

از ۲۲ نفر حاضر در جلسه رأی‌گیری کمیته ویژه سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، ۱۷ نفر به صدور مجوز واکسن رأی مثبت و چهار نفر رأی منفی دادند. یک نفر نیز با این پرسش که «بر اساس شواهد علمی موجود، آیا مزایای استفاده از واکسن فایزر/بایو ان تک برای افراد بالای ۱۶ سال به خطرات آن می‌چربد یا نه؟» رأی ممتنع داد.

چهار نفری که با صدور مجوز استفاده اضطراری واکسن مخالف بودند، عمدتاً از زدن واکسن به نوجوانان ۱۶ و ۱۷ ساله ابراز نگرانی کرده‌اند.

نوجوانان زیر ۱۸ سال به تعداد کافی در آزمایش‌های انجام شده برای واکسن گنجانده نشده‌اند و طی ساعت‌ها جلسه مشورتی، برخی از دانشمندان نسبت به عدم شناخت کافی از تأثیر واکسن روی این گروه سنی ابراز نگرانی کردند.

اعضای کمیته ویژه سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در مورد مباحث مختلفی از جمله احتمال حساسیت‌‌زا بودن این واکسن - که مواردی از آن این هفته در بریتانیا مشاهده شد - صحبت کردند.

توصیه نهایی آنها برای صدور مجوز استفاده اضطراری با استقبال جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روبرو شد.

آقای بایدن روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «پیشنهاد امروز کمیته مشورتی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا مبنی بر صدور مجوز اضطراری استفاده از واکسن کووید-۱۹ فایزر- بایو ان تک، نوری درخشان در دورانی تاریک است.» آقای بایدن در ادامه این بیانیه با ذکر این موضوع که «صداقتِ دانش، ما را به این مرحله رساند» از تمامی افرادی که روی واکسن کار کرده‌اند، سپاسگزاری کرد.

دولت آمریكا بلافاصله پس از تأیید نهایی، ۶.۴ میلیون دُز از این واكسن را در سراسر كشور توزیع خواهد کرد. اعضای کادر درمانی حاضر در خط مقدم مبارزه با کرونا در اولویت نخست دریافت واکسن قرار دارند.

ارتش آمریكا نیز كاركنان بهداشتی خود را در اولویت دریافت نخستین بخش از واکسن‌های تخصیص‌یافته به نیروهای نظامی قرار داده است. تعداد این واکسن‌ها نزدیک به ۴۴ هزار دُز خواهد بود.

سخنگوی پنتاگون روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که ارتش آمریکا پس از صدور مجوز استفاده اضطراری توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، «طی یک یا دو روز» واکسیناسیون را آغاز می‌کند.

واکسیناسیون در آغاز دا‌وطلبانه خواهد بود؛ اما پس از صدور مجوز کامل ممکن است اجباری شود.

بریتانیا نخستین کشوری بود که واکسن کووید-۱۹ فایزر/ بایو ان تک را تأیید و واکسیناسیون عمومی را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG