لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

واکسن کووید-۱۹ شرکت «فایزر» در آستانه دریافت مجوز استفاده اضطراری در آمریکا است


بریتانیا نخستین کشوری بود که واکسیناسیون مردم با واکسن شرکت فایزر را آغاز کرد
بریتانیا نخستین کشوری بود که واکسیناسیون مردم با واکسن شرکت فایزر را آغاز کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - واکسن کووید-۱۹ شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بایو‌ ان تک» پس از انتشار اسنادی توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا که نشان می‌دهد این واکسن در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند یک قدم‌ دیگر به دریافت مجوز استفاده اضطراری از این سازمان نزدیک شد.

مدارک‌ سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا درست در همان روزی منتشر شد که بریتانیا واکسیناسیون مردم با واکسن فایزر را آغاز کرد. این اسناد برای نخستین بار نتایج‌ دقیق آزمایش‌های بالینی واکسن را در اختیار جامعه جهانی گذاشته است.

اعضای کمیته مشورتی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا متشکل از متخصصان مستقل روز پنجشنبه، در‌مورد تأیید استفاده از واکسن رأی می‌دهند. هر چند عمل کردن به توصیه نهایی این کمیته الزامی نیست، ولی سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا معمولا این توصیه‌ها را پذیرفته است.

انتظار می‌رود تصمیم نهایی طی چند روز آینده اعلام شود. در صورت تأیید این واکسن، اعضای کادر درمانی و ساکنان خانه‌های سالمندان بر اساس طرح هر ایالت نخستین گروهی هستند که واکسن را دریافت می‌کنند.

اعضای سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا گفته‌اند که این واکسن دست‌کم یک هفته پس از دریافت دُز دوم در پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ بسیار مؤثر بوده است.

این سازمان همچنین ‌اعلام کرده است که هنوز اطلاعات کافی برای تأیید ایمنی واکسن در افراد زیر ۱۶ سال، زنان باردار، و افرادی که سیستم ایمنی آسیب‌پذیری دارند در دست نیست.

XS
SM
MD
LG