لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

کنگره آمریکا بر سر طرح کمک اقتصادی کووید-۱۹ به بن‌بست رسیده است


میچ مکانل، سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی و رهبر اکثریت در سنای ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری. ۸ دسامبر ۲۰۲۰
میچ مکانل، سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی و رهبر اکثریت در سنای ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری. ۸ دسامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ طرح کمک اقتصادی ۹۰۰ میلیارد دلاری کووید-۱۹ که از سوی گروهی از قانونگذاران دو حزب در کنگره پیشنهاد شده است، پنج‌شنبه پس از مخالفت سناتور جمهوریخواه میچ مکانل با برنامه کمک ۱۶۰ میلیارد دلاری به ایالت‌ها، در آستانه شکست قرار گرفت.

کارمندان دفتر مکانل به مذاکره‌کنندگان ارشد اطلاع دادند که رهبر جمهوریخواهان راهی برای رسیدن به توافق بر سر چنین مصالحه‌ای نمی بیند. مصالحه پیشنهادی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها بر سر این است که در ازای مصونیت حقوقی شش‌ماهه تا یک ساله شرکت‌ها و سازمان‌ها در برابر شکایت‌های بالقوه مرتبط با کووید-۱۹ کمک‌هایی به ایالت‌ها و دولت‌های محلی صورت بگیرد.

میچ مکانل در سخنانی در صحن سنا با انتقاد از طرح بحث‌انگیز نجات اقتصادی ایالت‌ها، بر ضرورت پرداخت یک کمک هدفمندتر تاکید کرد.

سخت‌گیری مکانل، که به نظر می‌رسد از رای کافی جمهوریخواهان برای دستیابی به این مصالحه برخوردار نیست، لایحه کمک ۹۰۰ میلیارد دلاری را با بن‌بست تازه‌ای روبرو کرده است.

انباشته شدن لوایح دیگر‌ در دستور کار سنا تصویب این کمک اقتصادی را به خطر انداخته است. اگر سنا امروز بودجه کل دولت فدرال را تصویب نکند، دولت روز شنبه تعطیل می‌شود.

اما حتی ضرب‌الاجل‌های تعیین شده و شمار بی‌‌سابقه مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا نیز جناح‌های سیاسی در واشنگتن را به سمت دستیابی به یک توافق سوق نداده است.

مجلس نمایندگان ایالات متحده برای چند روز در تعطیلی است و به قانونگذاران گفته شده است که برای بازگشت به واشنگتن به منظور رای‌گیری‌های پایان سال آماده باشند.

سنا هم در حرکتی غیرمعمول روز جمعه درگیر کار است.

پرزیدنت ترامپ اکنون در یک حرکت تازه خواهان ارسال دور تازه‌ای از چک‌های ۶۰۰ دلاری برای آمریکایی‌ها است. ارسال وجوه نقد برای خانوارها اگرچه در مصالحه قانونگذاران لحاظ نشده، اما از حمایت برخی از تندترین منتقدان رئیس جمهوری، شامل آلکساندریا اوکازیو کورتز و سناتور برنی سندرز، برخوردار شده است.

استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، که به نیابت از دولت پرزیدنت ترامپ با کنگره مذاکره می‌کند روز پنج‌شنبه نسبت به پیشرفت در گفتگوها ابراز خوش‌بینی کرد.

مجلس نمایندگان چهارشنبه تمدید بودجه دولت فدرال را برای یک هفته تصویب کرد. سنا باید برای پرهیز از تعطیلی دولت پیش از جمعه طرح مصوب مجلس نمایندگان را تصویب کند.

ضرب‌الاجل بعدی برای تصویب بودجه فدرال ۱۸ دسامبر است، اما رهبران مجلس نمایندگان و سنا گفته‌اند تا زمانی که کمک اقتصادی به آسیب دیدگان از ویروس کرونا تصویب نشود، کنگره را تعطیل نخواهند کرد.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است اگر لازم باشد پس از کریسمس هم به کار برای رسیدن به یک توافق ادامه خواهند داد. مراسم سوگند کنگره جدید ۳ ژانویه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG