لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

هفته دشوار کنگره آمریکا؛ نمایندگان برای بررسی بسته کمک اقتصادی، تامین منابع مالی دولت فدرال، و بودجه دفاعی آمریکا آماده می‌شوند


گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو، ۱۶ مارس ۲۰۲۰
گنبد ساختمان کنگره ایالات متحده در شهر واشنگتن. آرشیو، ۱۶ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ قانونگذاران ارشد ایالات متحده در تلاش برای رسیدن به توافق‌هایی دشوار بر سر لایحه کمک به اقتصاد آسیب دیده از ویروس کرونا، تامین منابع مالی برای پرهیز از تعطیلی دولت فدرال، و بودجه دفاعی آمریکا هستند.

اما زمان به سرعت سپری می‌شود.

قانون فعلی بودجه فدرال ۱۱ دسامبر منقضی می‌شود. اگر کنگره تا آن روز به توافقی تازه دست پیدا نکند منابع مالی دولتی آمریکایی‌ها تمام می‌شود. کنگره برای پرهیز از تعطیلی دولت فدرال می‌تواند قانونی موقت را برای چند روز تصویب کند تا زمان تعطیلات کریسمس برای رسیدن به توافق بر سر بودجه کلی سالانه ۲۰۲۱ وقت داشته باشند. قانونگذاران ارشد جمهوریخواه و دموکرات خواهان لایحه بودجه‌ای شامل کمک‌های اقتصادی هستند که محل مناقشه است. قانونگذاران ماه‌ها در این باره مذاکره کرده‌اند؛ اما هنوز بر سر این‌که چه میزان و در چه مواردی هزینه شود به توافق نرسیده‌اند.

سناتور دموکرات دیک دوربن، قائم مقام رهبری اقلیت در سنا، از کمک پیشنهادی ۹۰۸ میلیارد دلاری که تازه ارائه شده پشتیبانی کرده است.

سناتور جمهوریخواه بیل کسیدی می‌گوید سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه و مشاورانشان تمام آخر هفته را بر روی جزئیات متن جدید کار کرده‌اند؛ متنی که احتمالا اوایل این هفته ارائه خواهد شد.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، موافقت کرده است که بودجه پیشنهادی مبنای مذاکره بر سر متن نهایی باشد.

اما سناتور جمهوریخواه میچ مکانل، رهبر اکثریت در سنا، و پرزیدنت دونالد ترامپ هنوز موضع خود را را روشن نکرده‌اند.

همزمان، اعضای کنگره امیدوارند بودجه دفاعی پنتاگون را به سرعت تصویب کنند. دموکرات‌ها و جمهوریخواهان بر سر یک بودجه ۷۴۰ میلیارد دلاری به توافق رسیده‌اند. ولی پرزیدنت ترامپ تهدید کرده است که اگر بودجه دفاعی شامل لغو مصونیت حقوقی رسانه‌های اجتماعی نباشد، آن را وتو خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با تغییر نام آن دسته از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده که نام فرماندهان ایالات جنوبی در جنگ داخلی آمریکا را بر خود دارند، مخالفت کرده است.

جمهوریخواهان بر این باورند که از رای کافی برای لغو وتوی احتمالی رئیس جمهوری برخوردارند و معتقدند ارتش را نمی‌توان منتظر نگاه داشت و باید به مسائل دیگر جداگانه رسیدگی کرد. استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات متحده، برای یک رای‌گیری در این باره در روز سه‌شنبه برنامه‌ریزی کرده است.

XS
SM
MD
LG