لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۵

واکنش وزیر خارجه بریتانیا درباره اجرای قانون امنیتی در هنگ کنگ: نمی‌توان به چین اعتماد کرد


دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا 
دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا 

وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به اعمال قانون امنیتی جدید توسط چین در هنگ کنگ، این قانون را مغایر توافق تاریخی بین بریتانیا و چین دانست و گفت که نمی‌توان در زمینه تعهدات بین‌المللی به چین اعتماد کرد.

به گزارش شبکه سی ان ان، دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا گفت: «چین آزادانه در عرصه بین‌المللی به بریتانیا ... تعهد داد که با هنگ‌کنگ چگونه برخورد خواهد کرد و به ویژه به استقلال و آزادی‌های آن احترام خواهد گذاشت.»

آقای راب گفت: «مساله اعتماد در میان است و کشورهای بسیاری در سراسر جهان این سوال را مطرح می کنند: آیا چین به تعهدات بین‌المللی خود عمل می‌کند؟»

وی افزود: «اگر نشود به آن‌ها در زمینه پایبندی به عهدشان درباره هنگ‌کنگ اعتماد کرد، چرا باید در زمینه اجرای دیگر مسئولیت‌های بین‌المللی‌شان به آن‌ها اعتماد کرد؟»

این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا پس از آن مطرح شده است که سفیر چین بریتانیا را به «دخالت آشکار» در امور داخلی چین از طریق اظهارنظر درباره قانون امنیت ملی جدید در هنگ‌کنگ متهم کرد. پیش از این لندن در واکنش به قانون جدید امنیتی برای اعطای حق شهروندی به صدها هزار شهروند هنگ‌کنگی اعلام آمادگی کرده بود.

منتقدان می گویند قانون جدید امنیتی، استقلال قضایی منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ را تضعیف می‌کند و به چین قدرت بی‌سابقه‌ای برای کنترل این دولت‌شهر می‌دهد.

ایالات متحده، چین را به نقض تعهدش نسبت به دموکراسی در هنگ کنگ متهم کرده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، چندی پیش به صدای آمریکا گفت: «متاسفانه در چند هفته گذشته، بارها و بارها ... شاهد این بوده‌ایم که چین بار دیگر به جهان نشان داد که [حکومت و هیات حاکمه چین] وعده‌هایشان را زیر پا می گذارند، تعهداتی پوچ دارند، و هرگز قصد عمل به وعده هایشان را نداشتند.»

XS
SM
MD
LG