لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

پرزیدنت بایدن در یک سخنرانی در وزارت خارجه ایالات متحده، از چشم‌انداز سیاست خارجی دولت آمریکا رونمایی می‌کند


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در کاخ سفید، عکس از آرشیو
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در کاخ سفید، عکس از آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۱۶ بهمن به همراه کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، در ساختمان وزارت خارجه آمریکا حاضر می‌شود و از چشم‌انداز سیاست خارجی دولت خود رونمایی می‌کند.

بخش انگلیسی صدای آمریکا در گزارشی نوشت این چشم‌انداز، عملکرد سیاست خارجی ایالات متحده در مورد کشورهای متخاصم از جمله چین، کره شمالی، روسیه، و ایران را در بر می‌گیرد. نگاه دولت پرزیدنت بایدن در مورد چگونگی همکاری با متحدان برای مقابله با چالش‌های جهانی هم مطرح خواهد شد.

چین

سخنرانی پرزیدنت بایدن در حالی ایراد می‌شود که بررسی نحوه رسیدگی به موضوع زنجیره تامین نیازمندی‌های آمریکا از چین و همچنین تهدیدهای اطلاعاتی چین، از اولویت‌های دولت پرزیدنت باید به حساب می‌آید.

روسیه

پرزیدنت بایدن از زمان شروع دوران ریاست جمهوری خود با شماری از رهبران جهان از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تلفنی گفت‌وگو کرده است. موضوع زندانی شدن الکسی ناوالنی در روسیه، همکاری در پیمان استارت نو، و همچنین مقابله با کارزار جاسوسی سایبری روسیه، از محورهای حوزه سیاست خارجی با روسیه است.

میانمار

کودتای نظامی در برمه (میانمار) به سرعت به یکی از چالش‌های اصلی در حوزه سیاست خارجی تبدیل شده است. ایالات متحده این کودتای نظامی را محکوم کرده و خواستار اعاده قدرت به دولت دموکراتیک برمه (میانمار) شده است.

ایران

انتظار می‌رود فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و وضعیت توافق هسته‌ای موسوم به برجام، از دیگر محورهای این چشم‌انداز باشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشتر و با اشاره به این که ایران به شدت از برجام فاصله گرفته است، بر تلاش دولت پرزیدنت بایدن برای برقراری تدابیر قابل راستی‌آزمایی جهت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و طولانی‌تر شدن زمان گریز هسته‌ای ایران، تاکید کرد.

پوشش زنده این سخنرانی را در صدای آمریکا دنبال کنید.

XS
SM
MD
LG