لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

وزیر دفاع آمریکا در دیدار از سنگاپور بر به‌کارگیری «بازدارندگی یکپارچه» در برابر چین تاکید کرد


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در سنگاپور - ۶ مرداد ۱۴۰۰
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در سنگاپور - ۶ مرداد ۱۴۰۰

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه هنگام توقف در سنگاپور در جریان دیدارش از جنوب شرق آسیا، درباره موضوع مقابله با تجاوزگری چین در این منطقه و «بازدارندگی یکپارچه» صحبت کرد.

وزیر دفاع آمریکا به عنوان نخستین مقام ارشد دولت جو بایدن که از جنوب شرقی آسیا دیدار می‌کند، با متحدان ملاقات و در مورد چشم‌انداز ایالات متحده از سیاست «بازدارندگی یکپارچه» برای افزایش توانایی‌های نظامی آمریکا و همکاری با هدف مقابله با قلدری‌های چین صحبت کرد.

وی گفت: «بازدارندگی یکپارچه همچنین به معنای کار با شرکا برای بازدارندگی از تهدید و تعرض در سراسر طیف درگیری از جمله در منطقه خاکستری است که حقوق و معیشت مردم در جنوب شرق آسیا تحت فشار قرار می‌گیرد.»

لوید آستین گفت، ادعای پکن در مورد اکثریت دریای چین به حاکمیت و حقوق اساسی ملت‌های جنوب شرق آسیا خدشه وارد می‌کند.

کشتی‌های چینی، ماهیگیران را در منطقه انحصاری اقتصادی فیلیپین و توسعه‌دهندگان نفت و گاز را در سواحل مالزی و ویتنام آزار می‌دهند و ‌مانع از فعالیت آنها می‌شوند.

اما متحدان محلی همزمان با خوشحالی از کمک ایالات متحده، نگران آن هستند که مقابله چین و واشنگتن به بروز مشکلات بیشتری منتهی شود.

وزیر دفاع آمریکا گفت، دولت آقای بایدن از متحدان منطقه‌ای نمی‌خواهد که میان واشنگتن و پکن یکی را انتخاب کنند. وی در این زمینه به بسیاری از مشارکت‌های منطقه‌ای دیرینه‌تر از حزب کمونیست چین اشاره کرد.

آقای آستین گفت: «ما وقتی منافع‌مان تهدید می‌شود تردید نمی‌کنیم. با این حال در پی رویارویی نیستیم و واضح بگویم، من متعهد به پیگیری یک رابطه سازنده و باثبات با چین هستم.»

کارشناسان هشدار می‌دهند دنبال کردن یک رابطه پایدار ممکن است بهترین راه کاهش تنش باشد؛ تنشی که در حال نزدیک شدن به بالاترین سطح در مورد اعم مسایل، از تایوان گرفته تا دریای جنوبی چین، است.

XS
SM
MD
LG