لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

دیدگاه | آیا دیدار بایدن و کاظمی منجر به بیانیه‌های کلیشه‌ای می‌شود؟


مصطفی ال‌کاظمی، نخست وزیر عراق - عکس آرشیوی
مصطفی ال‌کاظمی، نخست وزیر عراق - عکس آرشیوی

یک روزنامه‌نگار برجسته اماراتی در مقاله‌ای در نشریه‌ی معتبر آمریکایی «فورین پالیسی»، به نخست وزیر عراق توصیه می‌کند که در دیدار روز دوشنبه خود با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از ایالات متحده تضمین بخواهد که در مذاکرات خود با حکومت ایران، استقلال عراق را به گروگان نگیرد.

مینا العُریبی، سردبیر «نشنال»، روزنامه انگلیسی‌زبان امارات متحده عربی، در تفسیری که به عنوان ستون‌نویس در «فورین پالیسی» منتشر کرد، می‌نویسد آقایان بایدن و کاظمی و همه کسانی که در دیدار روز دوشنبه حضور خواهند داشت، به خوبی آگاه هستند که در فقدان راهبردی روشن برای مهار رشد تروریسم، حاکمیت عراق هر روز نقض می‌شود، از جمله توسط حشدالشعبی، شبه‌نظامیان مورد حمایت حکومت ایران، که در هفته آخر ماه گذشته‌ میلادی، در برابر آقای کاظمی رژه رفتند.

خانم العُریبی اظهار امیدواری می‌کند که دیدار روز دوشنبه، به مجلس تبادل تعارف‌های دیپلماتیک معمولی نظیر ابراز تعهد نسبت به مبارزه با تروریسم و حفظ حاکمیت عراق در برابر مداخله خارجی، تبدیل نشود، و توصیه می‌کند که نخست وزیر عراق از فرصت بهره برداری کند و از رئیس جمهوری آمریکا تعهد رسمی بخواهد که در مذاکرات میان آمریکا با حکومت ایران، حاکمیت و استقلال عراق وجه‌المصالحه قرار نخواهد گرفت.

العُریبی می‌نویسد که واشنگتن سرگرم توسعه یک استراتژی در خاورمیانه است که اولویت آن عدم تقابل با ایران است و مسئولیت عقب راندن سیاست توسعه گرایانه تهران را به کشورهای عربی واگذار می‌کند.

ستون‌نویس «فورین پالیسی»، لبخند مصطفی کاظمی در مراسم ماه گذشته راهپیمایی شبه‌نظامیان حشدالشعبی در بغداد را یادآور می‌شود، در حالی که بازو دور شانه‌ی عبدالعزیز المحمداوی، معروف به ابو فدک، معاون فرمانده حشدالشعبی انداخته بود، و می‌پرسد، آیا در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا هم آقای کاظمی چنان لبخندی را بر لب خواهد داشت؟

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG