لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

سازمان ملل متحد مبلغ کمک مالی درخواستی خود برای مقابله با «کووید۱۹» را به بیش از ۱۰ میلیارد دلار افزایش داد


یک مامور بهداشت اطراف یک تابوت در سن حوزه در بولیوی را ضد عفونی می کند. ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰
یک مامور بهداشت اطراف یک تابوت در سن حوزه در بولیوی را ضد عفونی می کند. ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سازمان ملل متحد روز جمعه تقاضای خود برای مبارزه با پیامدهای بهداشتی و اقتصادی ناشی از «کووید۱۹» در بعضی از آسیب پذیرترین کشورها را به ۱۰.۳ میلیارد دلار رساند و هشدار داد که بی‌عملی در شرایط حاضر می‌تواند به بهای مرگ افراد بی‌شمار و بعدتر صرف هزاران میلیارد دلار تمام شود.

مارک لوکاک، رئیس برنامه بشردوستانه سازمان ملل متحد، گفت: «اگر اکنون دست به کار نشویم، باید خود را برای یک رشته تراژدی‌های انسانی ناخوشایندتر و ویرانگرتر از هر گونه اثرات مستقیم این ویروس آماده کنیم.»

سازمان ملل متحد در اواخر ماه مارس برای حدود ۴۰ کشور تقاضای ۲ میلیارد دلار کمک برای مقابله با «کووید۱۹» کرده بود. این تقاضا در ماه مه به ۶.۷ میلیارد دلار افزایش یافت، ولی تا‌کنون فقط ۱.۶۴ میلیارد دلار آن دریافت شده است.

درخواست روز جمعه کمک به ۲۵۰ میلیون نفر در ۶۳ کشور را در برمی‌گیرد که عمدتا در آفریقا، خاورمیانه، و آمریکای لاتین قرار دارند. یک سوم کل موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان در این کشورها گزارش شده است.

ده میلیارد و سیصد میلیون دلار درخواستی میان ۱۰ نهاد سازمان ملل متحد شامل «سازمان بهداشت جهانی»، چند نهاد غیردولتی، «صلیب سرخ جهانی» و «هلال احمر» تقسیم خواهد شد.

سازمان ملل متحد هشدار می‌دهد که بدون این کمک‌ها ممکن است تا ۶۴۰ میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شوند و ۱.۶۷ میلیون نفر در آسیب‌پذیرترین جوامع بمیرند.

XS
SM
MD
LG