لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

نهادهای سازمان ملل متحد هشدار می‌دهند که ممکن است میلیون‌ها کودک به خاطر پیامدهای «کووید۱۹» وادار به کار اجباری شوند


کودکان کارگران مهاجر هندی در قطاری در راه بازگشت به روستا. ۳۰ مه ۲۰۲۰
کودکان کارگران مهاجر هندی در قطاری در راه بازگشت به روستا. ۳۰ مه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ «سازمان بین‌المللی کار» و «صندوق کودکان سازمان ملل متحد» در گزارش مشترکی هشدار می‌دهند که در نتیجه افول اقتصادی ناشی از همه‌گیری «کووید۱۹» احتمالا میلیون‌ها کودک به کار اجباری وادار خواهند شد. این دو نهاد سازمان ملل متحد گزارش مذکور را با عنوان «کووید۱۹ و کار کودکان: زمان بحران» به مناسبت «روز جهانی مبارزه با کار کودکان»، در ۱۲ ژوئن، منتشر کردند.

نویسندگان این گزارش هشدار می‌دهند که همه‌گیری جهانی ویروس کرونا احتمالا دهه‌ها پیشرفت مداوم در کاهش شمار کودکان کار را معکوس خواهد کرد. «سازمان بین‌المللی کار» می‌گوید، که طی بیست سال گذشته، ۹۴ میلیون نفر از شمار کودکان کار کاسته شده است.

بنا بر تازه‌ترین داده‌ها، شمار کودکان کار در جهان ۱۵۲ میلیون نفر است و تقریبا نیمی از آن ها در کارهای خطرناک برای سلامت ذهنی و جسمی کودکان فعال هستند که شامل کار در مزارع، معادن، پروژه های ساختمانی، و کارخانجات است.

در این گزارش هشدار داده شده که پیامدهای اقتصادی «کووید۱۹» راه درآمدی برای خانواده ها فقیر باقی نگذاشته است و در نتیجه کودکان را به بدترین اشکال کار وادار خواهد کرد.

یکی از نویسندگان این گزارش به صدای آمریکا گفت بسیاری از کودکانی که طی همه گیری «کووید۱۹» به مدرسه نمی روند به کارهایی خطرناک وادار شده و مورد سوءاستفاده قرار می گیرند.

آفریقا با ۷۲ میلیون کودک کار بیشترین آمار را در جهان دارد و نیمی از آن ها در بخش های خطرناک عمدتا در بخش کشاورزی کار می کنند.

در این گزارش مشترک توصیه شده است برای مقابله با تهدید ناشی از کودکان کار خانواده های فقیر از حفاظت های اجتماعی فراگیر و دسترسی آسان تر به کمک های مالی برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG