لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

سازمان ملل متحد: با افزایش تعداد پناهندگان در جهان نگرانی از افزایش شیوع کووید۱۹ بیشتر شده است


دختربچه‌ پناهنده با ماسک در ساحلی در نزدیکی شهر آتن، یونان
دختربچه‌ پناهنده با ماسک در ساحلی در نزدیکی شهر آتن، یونان

مقامات سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی پناهجویان هشدار می‌دهند که همه‌گیری جهانی کرونا میلیون‌ها پناهنده و آواره را به مراتب بیشتر از بقیه جمعیت آسیب‌پذیر جهان، در معرض خطر قرار داده‌ است و در حال حاضر شمار بیشتری از جمعیت جهان در مهاجرت و آوارگی اجباری به سر می‌برند.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس، در میان بیش از ۷۰ میلیون قربانی جنگ و ظلم و ستم بی سابقه در جهان، نزدیک به ۳۰ میلیون نفر - یعنی تقریبا نزدیک به نیمی از آنها پناهجو هستند و اکثریت چشمگیری از آنها در کشورهای فقیر با وضعیت اقتصادی و سیستم بهداشتی ضعیف و شکننده زندگی می‌کنند.

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید که شرایط و وضعیت زندگی پناهندگان، آنها را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار داده است. ‌

آقای ادهانوم گفت: «آنها [پناهندگان] اغلب دسترسی محدودی به سرپناه، آب، غذا، مایحتاج بهداشتی، و خدمات پزشکی دارند. سازمان بهداشت جهانی شدیداً نگران خطر کنونی و واقعی شیوع کووید۱۹ در اردوگاه‌های پناهندگان است.»

وزیر خارجه آمریکا نیز روز شنبه در بیانیه‌ای روز جهانی پناهجویان را فرصتی برای شناسایی شهامت و مبارزات میلیون‌ها پناهنده‌ای دانست که به دلیل آزار و درگیری از خانه‌های خود گریخته‌اند. وی خاطرنشان کرد: «ایالات متحده به تنهایی بزرگترین ارائه دهنده کمک‌های بشردوستانه در جهان است و به سنت دیرینه خود در سخاوت‌ورزی ادامه می دهد.»

XS
SM
MD
LG