لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

آمریکا تحریم‌های سوریه را به دلیل نقض حقوق بشر افزایش داد 


ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن - آرشیو
ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا، واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه، هشت زندان تحت مدیریت تشکیلات اطلاعاتی دولت سوریه و پنج تن از مقامات امنیتی ارشد این کشور را در فهرست تحریم‌شدگان قرار داد.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری، اوفک، در این زندان‌ها بدترین سوءرفتارها توسط عوامل بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی و مخالفان اسد انجام می‌شود.

دولت آمریکا می‌گوید: «رژیم اسد بی رحمانه‌ترین جنگ را علیه مردم سوریه به راه انداخته و صدها هزار نفر از آنهائی را که خواستار اصلاحات و تغییر شدند به زندان انداخته است. حداقل ۱۴۰۰۰ نفر از آنان تا کنون زیر شکنجه جان باخته‌اند».

آندریا گکی، رئیس اوفک، چهارشنبه ۶ مرداد در گفتگویی تلفنی با خبرنگاران با استناد به مجموعه تصاویری به نام «مجموعه سزار» گفت که تنها در یکی از این زندان‌ها ۳۵۳۲ زندانی کشته شدند.

«مجموعه سزار» به ۵۳۲۷۵ عکسی اطلاق می‌شود که در ماه اوت سال ۲۰۱۳ توسط یک عضو سابق ارتش دولت سوریه با نام مستعار سزار از کشور خارج شد. این فرد که عکاس پزشک قانونی ارتش بود، با عکس‌هایی که خودش گرفته بود پنهانی از سوریه فرار کرد. او عکس‌ها را در اختیار جنبش ملی سوریه، یکی از گروه‌های سیاسی ضد دولت، قرار داد و آنها سپس به دیده‌بان حقوق بشر تحویل داده شدند. در جریان این ماجرا، به او لقب «سزار» داده شد.

«کمیسیون بین المللی تحقیق در مورد سوریه» که در سال ۲۰۱۱ توسط شورای حقوق بشر به عنوان نهادی مستقل تشکیل شد، تأیید کرده که در این زندان‌ها چنین اعمالی رخ داده است.

بنا بر اعلام اوفک، هنوز بیش از ۱۳۰ هزار نفر مفقودالاثر هستند یا در بازداشت خودسرانه به سر می‌برند. گمان بر این است که اکثریت این افراد یا دیگر زنده نیستند و یا این که اجازه تماس با خانواده‌هایشان را ندارند.

همزمان، وزارتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه آمریکا نیروهای نظامی «سرایا العرین» را به دلیل کمک به ارتش اسد در بازپس‌گیری ادلب، و گروه مسلح «احرار الشرقیه» و دو تَن از رهبران آن را نیز به دلیل جنایت علیه غیرنظامیان، به ویژه کردهای سوریه، به این لیست اضافه کرد. بنا بر اعلام اوفک، اعضای سابق داعش در گذشته به این گروه پیوسته‌اند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG