لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

یک شهروند کانادایی ایرانی‌تبار اتهامات خود مبنی بر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پذیرفت


یک شهروند کانادایی- ایرانی به نقض تحریم‌های ایران متهم بود
یک شهروند کانادایی- ایرانی به نقض تحریم‌های ایران متهم بود

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که یک شهروند کانادایی ایرانی‌تبار که به توطئه برای تبادل کالا با ایران و نقض قانون «فوریت اضطراری بین‌المللی قدرت‌های اقتصادی» (IEEPA) و «مقررات تراکنش‌ها و تحریم‌های ایران» (ITSR) متهم بود، روز پنجشنبه این اتهامات را پذیرفت.

بنا بر اسناد دادگاه، آرش یوسفی جم، ۳۳ ساله، شهروند ایرانی‌تبار مقیم انتاریو، با همدستی عده‌ای دیگر از جمله عبدالله مومنی روستانی - که گمان می‌شود در ایران زندگی و کار می کند – به تهیه کالا از دست‌کم سه شرکت آمریکایی، از جمله شرکتی در میشیگان، و صادر کردن آن به ایران با نقض تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور، اقدام کرده بود.

در اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که این کالاها شامل ۹ عدد برد تخلیه الکتریکی، یک قطعه پردازنده مرکزی یا سی‌پی‌یو، دو دستگاه سروو موتور، و دو میل‌لنگ ویژه قطار بوده است.

بنا بر مدارک دادگاه و ادعای مجرمیت آقای جم، متهمان تلاش کردند این کالاها را از طریق امارات متحده عربی به ایران منتقل کنند و همچنین سعی در پنهان کردن هویت کاربران نهایی کالاها در ایران داشتند.

این متهمان همچنین اطمینان حاصل کردند که هزینه کالاها از بانک‌های کشورهایی غیر از ایران دریافت شود تا مقصد نهایی مخفی بماند.

قرار است مجازات آقای جم در روز ۱۴ اکتبر صادر شود. احتمال دارد برای او حداکثر مجازات قانونی پنج سال زندان فدرال و ۲۵۰ هزار دلار جریمه در نظر گرفته شود.

XS
SM
MD
LG