لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

تایمز اسرائیل: هیات اسرائیلی اطلاعات مربوط به حمایت مالی اخیر قطر از سپاه پاسداران را به کاخ سفید ارائه داد


 دیدار رئیس جمهوری‌های آمریکا و اسرائیل، روز دوشنبه در کاخ سفید
دیدار رئیس جمهوری‌های آمریکا و اسرائیل، روز دوشنبه در کاخ سفید

«تایمز اسرائیل» در گزارشی اعلام کرد رئیس جمهوری اسرائیل در جریان دیدار با رئیس جمهوری آمریکا، اطلاعاتی را در مورد حمایت مالی اخیر قطر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اختیار آمریکا قرار داده و طرف آمریکایی از این اطلاعات ابراز نگرانی کرده است. یک مقام دیپلماتیک آگاه از جریان این دیدار، در گفت‌وگو با صدای آمریکا، این مطلب را تایید کرد.

این گزارش که روز سه‌شنبه هشتم تیر ماه منتشر شده به نقل از یک مقام رسمی که نامی از او برده نشده اعلام کرد رئیس جمهوری اسرائیل به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «هراس ما این است که با بازگشت به برجام [توافق هسته‌ای ایران] ایالات متحده شاید بتواند از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در چند سال جلوگیری کند. ولی وقتی مهلت این توافق تمام شود، ایران بلافاصله قادر خواهد بود تلاش‌هایش را از سر بگیرد و صدها میلیون دلار منابع مالی اضافی که از رفع تحریم‌ها حاصل شده، در اختیار آن‌ها قرار خواهد گفت.»

«تایمز اسرائیل» همچنین به نقل از یک مقام دیپلماتیک اسرائیل گفت، مقامات کاخ سفید روز دوشنبه و در جریان مذاکرات پشت درهای بسته از همتایان اسرائیلی خود خواستند طرحی را به عنوان جایگزینی برای برجام معرفی کنند؛ طرحی که بتواند جلوی دستیابی ایران به توانایی‌های هسته‌ای را بگیرد.

یک مقام آمریکایی هم به «تایمز اسرائیل» گفته است که ایالات متحده برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره چند نوع اهرم فشار را در اختیار دارد.

یک مقام دیپلماتیک اسرائیل گفته است دولت بایدن مصمم است که مسیر ایران برای دستیابی به بمب را ببندد. ولی کماکان باور دارد که می‌تواند این کار را از طریق توافق هسته‌ای برجام انجام دهد، حتی اگر اسرائیل نظر دیگری داشته باشد.

تایمز اسرائیل به نقل از منابع خود می‌گوید رئیس جمهوری اسرائیل اطلاعاتی را با هیات آمریکایی در میان گذاشته است. یک نمونه آن، حمایت مالی اخیر قطر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که حتی باعث نگرانی هیات آمریکایی حاضر در مذاکرات شد.

XS
SM
MD
LG