لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

تهران می‌گوید برطرف کردن اختلافات با عربستان زمان‌ می‌برد


 سخنگوی دولت ایران - آرشیو
سخنگوی دولت ایران - آرشیو

ایران می‌گوید پیشرفت خوبی در مذاکرات با عربستان سعودی در بغداد داشته است، اما برطرف کردن برخی اختلاف‌ها زمان برخواهد بود.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، مقامات ایران و عربستان از ماه آوریل برای گفتگو، دیدارهایی با میانجی‌گری عراق در بغداد انجام داده‌اند، دیدارهایی که گفته می‌شود تا هنگام تائید نخست وزیر عراق پنهان مانده بود.

گفته می‌شود، جنگ یمن در کانون این مذاکرات است و به نظر می‌رسد موضوعاتی همچون، تصمیم دولت بایدن برای قطع کمک‌های تسلیحاتی به عربستان،‌ حملات حوثی‌های یمن به خاک عربستان و برقراری روابط دیپلماتیک چندین کشور عرب حوزه خلیج فارس با اسرائیل، قوه محرکه در تهران برای سعی در کاهش تنش با کشورهای همسایه بود.

علی ربیعی، سخنگوی رئیس جمهوری ایران در کنفرانس خبری که روز سه‌شنبه ۱۵ تیرماه برگزار شد، پس از دو دوره گفتگو با عربستان،‌ از پیشرفت در مذاکرات ابراز رضایت کرد؛ اما مانند مذاکرات وین گفت که برخی مسائل پیچیده هستند و حل آن زمان خواهد برد.

نشریه تایمز اسرائيل می‌گوید ممکن است دور بعدی مذاکرات ایران-سعودی در مسقط، پایتخت عمان صورت گیرد و بنظر می‌رسد عمان، مایل به وساطت در پایان دادن به جنگ یمن بر اساس توافق‌های انجام شده بین المللی است.

بنوشته نشریه «عرب ویکلی» وزیر خارجه عربستان سه هفته پیش به مسقط رفته بود و پیش از آن یک هئیت امنیتی عمانی با رهبران حوثی‌ها در صنعا ملاقات کرده بود.

از سوی دیگر قرار است بزودی سلطان عمان به عربستان سفر کند و با ملک سلمان و ولیعهد او دیدار کند.

اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که عربستان سعودی خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد و شورای وزیران عربستان گفته بود با ادامه استفاده شورشیان حوثی در یمن از تسلیحات پیشرفته‌ای که تهران در اختیار آنها گذاشته و حوثی ها از آنها برای حمله به اهداف شهری و غیرنظامی در عربستان استفاده می کنند، تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ضروری است.

XS
SM
MD
LG