لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

راحله احمدی در نامه‌ای به دخترش صبا کرد افشاری از پیامدهای اعتصاب غذای او ابراز نگرانی کرد


صبا کردافشاری در کنارش مادرش، راحله احمدی (راست) دو زندانی معترض به حجاب اجباری
صبا کردافشاری در کنارش مادرش، راحله احمدی (راست) دو زندانی معترض به حجاب اجباری

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری، فعال مدنی زندانی در ایران که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، در نامه‌ای به دخترش با اشاره به سابقه بیماری‌ گوارشی او، از پیامدهای این اعتصاب غذا ابراز نگرانی کرد.

طی روزهای گذشته راحله احمدی، فعال مدنی زندانی در ایران، که با وجود بیماری‌های متعدد دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند با انتشار نامه‌ای ضمن اشاره به سابقه بیماری‌ گوارشی و درد معده فرزندش صبا کرد افشاری نوشت: «همه می‌دانند که تو برای بیدادگری‌هایی که بر زندانیان سیاسی بار می‌شود با سکوت خود خروشانه فریاد میکشی و امروز بانگ بلندی شده‌ای.»

در این دل‌نوشته که با گذشت چند روز از اعتصاب غذای خانم کرد افشاری منتشر شد و نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده است، خانم احمدی خطاب به فرزندش می‌گوید: «با همه اشتیاقی که به همراهی با تو دارم اما شرایط ناگوار جسمی و روحی ام که پیامد بیدادهایی است که بر ما رفته نتوانستم پژواکی هرچند کوتاه در هماهنگی با فریاد خاموش تو دلبند دربندم باشم.»

وی در پایان نامه افزوده است اگر ناگزیر شود او نیز با تمام شرایط ناگواری که دارد هم‌صدا و همراه فرزندش صبا کرد افشاری خواهد شد.

یک منبع مطلع پیشتر به صدای آمریکا گفته بود، صبا کرد افشاری روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در تماسی تلفنی با اعضای خانواده خود اعلام کرده است که در اعتراض به فشارهای مضاعف جمهوری اسلامی روی خانواده زندانیان سیاسی و مخالفت مقامات با آزادی مادرش راحله احمدی که در حال حاضر با بیماری‌های متعددی در زندان دست و پنجه نرم می‌کند، دست به اعتصاب غذا زده و و مقامات زندان را نیز از این تصمیم خود مطلع کرده است.

صبا کردافشاری،‌ فعال مدنی زندانی و از معترضان به حجاب اجباری، در اعتراضات مرداد سال ۹۷ بازداشت و به زندان محکوم شد. او که بهمن همان سال آزاد شده بود، خرداد ماه سال ۹۸ بار دیگر بازداشت شد و از آن تا زمان به امروز بدون حتی یک روز مرخصی دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

لازم به ذکر است که محکومیت ۲۴ سال زندان این فعال مدنی زندانی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب صادر و ۱۵ سال از آن به عنوان اشد مجازات قابل اجرا بود، اسفند ماه سال گذشته توسط قاضی احمد زرگر ریاست شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۷ سال و ۶ ماه زندان کاهش یافت.

راحله احمدی، مادر این فعال مدنی زندانی، نیز روز شنبه ۲۶ بهمن ماه پس از حضور در شعبه ۳ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تهران بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و دو ماه زندان محکوم شده بود.

گزارش‌های مکرر سازمان‌های حقوق بشری درباره وضعیت بحرانی زندان‌های ایران در زمان کرونا، نگرانی‌ها درباره سلامتی صبا کردافشاری را بیشتر کرده است.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG