لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

پدر آراد زارعی، ‌از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی: حکم دادگاه عالی انتاریو «پیروزی بزرگی برای خانواده‌ قربانیان» است


پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی
پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی

قاضی ادوارد بِیلوبابا، قاضی دادگاه عالی انتاریو شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به پرواز شماره پی اس ٧۵٢ هواپیمایی مسافربری اوکراینی را که منجر به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن شده را، در حکمی تاریخی «عمدی» و «اقدام تروریستی» دانست، حکمی که مقامات جمهوری اسلامی ایران در واکنش به آن می‌گویند، رای آن دادگاه اعتبار حقوقی ندارد.

این پرونده با شکایت مهرزاد زارعی (پدر آراد زارعی)، شاهین مقدم (همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم)، و علی گرجی (عموی پونه گرجی و همسرش آرش پورضرابی)، به جریان افتاده بود.

در نتیجه‌گیری این حکم که رونوشت فارسی آن به صدای آمریکا ارسال شده، آمده است: «حمله موشکی به پرواز ۷۵۲ تعمدی بوده و مستقیما باعث کشته شدن تمامی مسافران پرواز شده است. ... در زمان مورد بحث، هیچ نزاع نظامی وجود نداشته است.»

مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی، از مسافران هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با موشک‌های سپاه سرنگون شد، با اشاره به این که «این یکی از تلخ‌ترین خبرهایی بود که با خوشحالی همراه بود» به صدای آمریکا گفت:‌ «از ته قلب خوشحال شدیم به خاطر گرفتن حکمی که واقعیت را می‌گفت. ما از روزهای اول بر این باور بودیم که رژیم جمهوری اسلامی عامدانه هواپیمای اوکراینی را ساقط کرده و عزیزان ما را به خاک و خون کشیده و قتل عام کرده است. و الان می‌بینیم بعد از گذشت ۱۶ ماه دولت و دادگاه کانادا اعلام می‌کند که این عمل،‌ عملی تروریستی بوده. این پیروزی بزرگی برای خانواده‌ها است.»

وی در ادامه ضمن اشاره به قدم‌های خوب برداشته شده در مسیر دادخواهی برای هواپیمای اوکراینی، اولین پیامد و بازدهی صدور این حکم توسط دادگاه عالی انتاریو را، انتخاب پیمان اخوان به عنوان مشاور ارشد دولت کانادا در پرونده شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی عنوان کرد و آن را پیروزی بزرگی برای خانواده جان‌باختگان قلمداد کرد.

از سوی دیگر آقای زارعی انتخاب پیمان اخوان توسط دولت کانادا را فاقد انگیزه سیاسی ندانست و به صدای آمریکا گفت: «به این وسیله می خواهند یک مقدار دل خانواده‌ها را به دست بیاورند و یک مقدار خانواده‌ها را ساکت‌تر کنند. ولی باید بگویم که ما، به عنوان خانواده‌های کشته شدگان هواپیمای اوکراینی، به هیچ عنوان از مسیرمان که دادخواهی و کشاندن جمهوری اسلامی به دادگاه‌های بین المللی است،‌ عقب نخواهیم کشید و تا آخرین لحظه دنبال احقاق حقمون خواهیم رفت.»

روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ماه، سازمان هواپیمایی ایران با انتشار گزارش نهایی خود «کاربر سامانه دفاع هوايی مستقر در اطراف تهران» را مقصر سقوط هواپیما اوکراینی دانسته و اعلام کرد که او منتظر دستور از مرکز نمانده،‌ به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی» هواپیمای پرواز پی اس ۷۵۲ را «متخاصم» تشخیص داده و «بر خلاف رويه پیشبینی شده»، اقدام به شلیک دو موشک به سمت هواپیما کرده است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود، پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی زمانی صورت گرفت که سپاه پاسداران به بهانه تلافی کشتن قاسم سلیمانی موشک‌هایی به بخش‌های خالی از سکنه یک پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرد. کشورهای کانادا، بریتانیا، افغانستان، سوئد که شهروندانشان در آن رویداد کشته شدند، ائتلافی تشکیل داده اند تا در یک تلاش این پرونده را به نتیجه برسانند.

لازم به ذکر است که مقامات کانادایی و اوکراینی به گزارش نهایی که مقامات جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۷ اسفند و با گذشت بیش از یک سال از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک های سپاه منتشر کردند نیز واکنش منفی نشان دادند و دولت کانادا از نبود اطلاعات قانع کننده در این گزارش ابراز نگرانی عمیق کرد.

XS
SM
MD
LG