لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

واکنش‌ها به گزارش جمهوری اسلامی درباره شلیک به پرواز۷۵۲| کانادا: به سوالات اساسی پاسخ نداد؛ اوکراین: ایران می‌خواهد حقیقت را پنهان کند


قطعات هواپیمای اوکراینی در نزدیکی فرودگاه بین المللی امام خمینی - ۱۸ دی ۱۳۹۸
قطعات هواپیمای اوکراینی در نزدیکی فرودگاه بین المللی امام خمینی - ۱۸ دی ۱۳۹۸

مقامات کانادایی و اوکراینی به گزارش نهایی که مقامات جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۷ اسفند و با گذشت بیش از یک سال از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک های سپاه منتشر کردند، واکنش منفی نشان دادند.

دولت کانادا از نبود اطلاعات قانع کننده در این گزارش ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزیران خارجه و حمل و نقل دولت کانادا، مارک گارنو و عمر الغبرا، در بیانیه ای مشترک می گویند این گزارش هیچ تلاشی برای پاسخ دادن به سوالات اساسی درباره اینکه واقعا چه اتفاقی افتاد، نکرده است. آنها می گویند این گزارش به نظر کامل نیست و فاقد فکت و یا مدارک است.

به گزارش گلوبال نیوز، دولت کانادا همچنان درخواست دارد که تحقیقاتی «جامع و شفاف» و مطابق با استانداردهای بین المللی صورت بگیرد. این سایت می نویسد تحت قوانین هوانوردی غیرنظامی، دولت ایران رهبری تحقیقات را برعهده داشته است.

قرار است هیئت امنیت حمل و نقل کانادا نیز روز پنجشنبه درباره گزارش مقامات ایرانی، نشستی خبری برگزار کند.

بیانیه مشترک دو وزیر کانادایی تاکید می‌کند خانواده قربانیان سزاوار این هستند که به سوالات مهمی که در باره سقوط هواپیمای اوکراینی وجود دارد، پاسخ داده شود، از جمله اینکه چه رویدادهایی منجر به این شد که از ابتدا موشک شلیک شود و چرا آسمان ایران در زمان افزایش خصومت ها در منطقه، به روی پروازها بسته نشد.

رویترز نیز روز چهارشنبه گزارش داد که وزیر خارجه اوکراین، دمیترو کولبا، گزارش ایران درباره سرنگون شدن هواپیمای اوکراینی را تلاش مقامات جمهوری اسلامی ایران برای پنهان کردن دلایل سقوط آن هواپیما توصیف کرد.

او در فیسبوک نوشت: «نمی گذاریم ایران حقیقت را پنهان کند و از پذیرفتن مسئولیت این جنایت سر باز زند.»

سازمان هواپیمایی ایران پس از گذشت بیش از یک سال از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه پاسداران و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن، گزارش نهایی ۲۸۵ صفحه‌ای خود را به صورت عمومی منتشر کرد که در آن اشاره‌ای به سپاه پاسداران نشده است.

سازمان هواپیمایی روز چهارشنبه ۲۷ اسفند، با انتشار گزارش نهایی خود «کاربر سامانه دفاع هوايی مستقر در اطراف تهران» را مقصر سقوط هواپیما اوکراینی دانسته و اعلام کرده است که او منتظر دستور از مرکز نمانده،‌ به‌ دلیل «خطا در تنظیم جهت جغرافیایی» هواپیمای پرواز پی اس ۷۵۲ را «متخاصم» تشخیص داده و «بر خلاف رويه پیشبینی شده»، اقدام به شلیک دو موشک به سمت هواپیما کرده است.

این گزارش می‌گوید که عملکرد پروازی هواپیمای اوکراینی نقشی در ایجاد خطا نداشته است و تداخل يک فعالیت دفاعی با عملیات هوانوردی غیر نظامی منجر به رويداد شده است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی زمانی صورت گرفت که سپاه پاسداران به بهانه تلافی کشتن قاسم سلیمانی موشک‌هایی به بخش‌های خالی از سکنه یک پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرد.

کشورهای کانادا، بریتانیا، افغانستان، سوئد که شهروندانشان در آن رویداد کشته شدند، ائتلافی تشکیل داده اند تا در یک تلاش این پرونده را به نتیجه برسانند.

XS
SM
MD
LG