لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

ائتلاف نفتالی بنت با مخالفانش؛ نتانیاهو: این «بزرگترین خدعه قرن» و «یک تهدید امنیتی» برای اسرائیل است


نفتالی بنت، رهبر حزب یامینا- اورشلیم، اسرائیل - ۳۰ مه ۲۰۲۱
نفتالی بنت، رهبر حزب یامینا- اورشلیم، اسرائیل - ۳۰ مه ۲۰۲۱

چهارمین انتخابات اسرائیل در دو سال اخیر در ۲۳ مارس سال جاری میلادی برگزار شد و اگر چه حزب لیکود به رهبری نتانیاهو بیشترین کرسی‌ها را بدست آورد، اما هیچ‌‌یک از احزاب و گروه‌ها نتوانستند ائتلاف پایداری تشکیل دهند.

به گزارش رویترز، حزب میانه‌رو «یش آتید» به رهبری یائیر لیپد در مقام دوم قرار گرفت، و نفتالی بنت رهبر حزب راستگرای «یامینا» تنها ۶ کرسی به دست آورد. اما هیچ حزبی بدون ائتلاف با آقای بنت نمی‌توانست دولت آینده را تشکیل دهد.

با شکست تلاش‌های نتانیاهو در تشکیل ائتلاف، آقای لیپید مامور این کار شد، اما آخرین درگیری اسرائیل و حماس وقفه‌ای در بده‌-بستان‌های سیاسی ایجاد کرد و کمی پس از اعلام آتش بس، نفتالی بنت که یک راست افراطی است به ائتلاف «دولت تغییر» به رهبری یائیر لیپد پیوست.

حضور احزاب راست، میانه، و چپ در تشکل جدید آن را به «ائتلافی شکننده» تبدیل کرده است.

یائیر لاپید، رهبر ائتلاف «دولت تغییر»، گفت: «هنوز موانع زیادی برای تشکیل دولت جدید وجود دارد. این اولین آزمایش است و پیروزی در آن نیاز به همکاری و مصالحه زیرکانه دارد.»

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نفتالی بنت که یک میلیونر ۴۹ ساله است، آشکارا اعلام کرد که به منظور سرنگون کردن نتانیاهو با مخالفان خود ائتلاف می‌کند و آقای نتانیاهو نیز این اقدام را «بزرگترین خدعه قرن» و «یک تهدید امنیتی» برای اسرائیل خواند.

وی گفت: «اگر بتوانیم دولت تشکیل دهیم، مسئولیت‌‌پذیری، بازگرداندن ثبات و آرامش به محیط و عملکردهای سیاست داخلی، و پرهیز از تهدید و برچسب زدن به رقبا و دگراندیشان سیاسی را در مرکز آن قرار خواهد داشت.»

کسب موافقت ۶۱ کرسی از۱۲۰ کرسی پارلمان پیش نیاز تشکیل دولت است.

ائتلاف جدید برای دستیابی به حد نصاب مذکور باید علاوه نظر موافق تقریباَ تمام احزاب دست راستی، حمایت نمایندگان عرب را نیز جلب کند.

نمایندگان عرب در پارلمان اسرائیل با سیاست های نفتالی بنت در مورد حمایت از شهرک سازی و انضمام ساحل غربی رود اردن به کشور اسرائیل بشدت مخالفند.

XS
SM
MD
LG