لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۶

اعلام حمایت نفتالی بنت از ائتلاف «دولت تغییر» برای کنار گذاشتن نتانیاهو از نخست‌وزیری اسرائیل


آرشیو - نفتالی بنت
آرشیو - نفتالی بنت

به گزارش خبرگزاری رویترز با اعلام حمایت نفتالی بنت از ائتلافی به نام «دولت تغییر» برای برکناری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی اسرائیل از قدرت، سیاست اسرائیل به پایان یک دوره سیاسی نزدیک می‌شود.

تصمیم آقای بنت که روز یکشنبه ٩ خرداد از طریق نطق تلویزیونی‌اش اعلام شد، یائر لاپید، رهبر برجسته مخالفان، را قادر می‌سازد دولتی ائتلافی با مشارکت احزاب راست‌گرا، میانه، و چپ‌گرا تشکیل بدهد و نتانیاهو را با اولین شکست انتخاباتی‌اش از سال ١٩٩٩ مواجه کند.

آقای نتانیاهوبه شدت به این ائتلاف واکنش نشان داده و ضمن «شیاد قرن» نامیدن بنت، دولت ائتلافی لاپید و بنت را برای اسرائیل یک «خطر امنیتی» توصیف کرد.

حزب «یشاتید» به رهبری آقای لاپید در انتخابات ٢٣ مارس توانست پس از حزب دست‌راستی «لیکود» به رهبری نتانیاهو بیشترین تعداد آراء را به خود اختصاص دهد و آقای یاپید تا چهارشنبه پیش‌رو وقت دارد دولت جدید را معرفی کند.

اگرچه حزب «یامینا» به رهبری نفتالی بنت در انتخابات مذکور تنها موفق به کسب ۶ کرسی شده است، اما عدم موفقیت احزاب لیکود و یشاتید به کسب حد نصاب لازم برای تشکیل دولت، به آقای بنت نقشی تعیین‌کننده داده بود.

بنا بر توافق حاصله جهت تقسیم قدرت، ابتدا نفتالی بنت جانشین نتانیاهوی ٧١ ساله به عنوان نخست‌وزیر می‌شود و پس از آن طبق یک توافق دوره‌ای، قدرت را به حزب میانه تحت رهبری آقای لاپید می‌دهد.

اما در صورت شکست حزب لاپید در اعلام دولت جدید تا ضرب‌الاجل چهارشنبه، اسرائیل صحنه پنجمین انتخابات از آوریل ٢٠١٩ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG