لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بارها گفته‌ایم که بازگشت به «برجام» کافی نیست


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران گفت، هرچند در ابتدا بازگشت دو جانبه به تعهدات توافق هسته‌ای برجام هدف آمریکا و «ضروری» است، ولی آمریکا درباره ایران در دیگر حوزه‌ها نیز نگرانی دارد که خارج از این توافق است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه یکم تیر و در جلسه ای با خبرنگاران گفت در مورد بیانیه‌هایی که اخیرا از سوی تهران در مورد برنامه موشکی ایران می‌آید، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا همواره گفته است که هدف ایالات متحده اول بازگشت به تعهدات دو طرفه بر اساس توافق هسته‌ای برجام است.

ند پرایس افزود واشنگتن بارها گفته‌ است بازگشت به توافق هسته‌ای برجام «ضروری» ولی «ناکافی» است «چون ما در حوزه‌های دیگر نگرانی داریم و آن شامل توسعه موشک‌های بالستیک و اشاعه آن» از سوی ایران می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن به مشورت و رایزنی نزدیک با متحدان و شرکا از جمله متحدان اساسی خود در منطقه برای رسیدگی به این موضوع ادامه می‌دهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیشتر گفت: «هدف این است که پس از بازگشت ما به آن توافق، در مورد توافق دیگری که بلندمدت‌تر و نیرومندتر است، مذاکره کنیم. این گام بعدی است که ایالات متحده به همراه شرکایش در پنج به علاوه یک، برخواهد داشت.»

در واکنش، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «در برجام و گفت وگوهای وین نه تعهدی بیش از آنچه در برجام نوشته شده را خواهیم پذیرفت و نه به انتفاعی کمتر از آنچه در برجام پیش بینی شده رضایت خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG