لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

یکی از رهبران ارشد القاعده در غرب افغانستان کشته شد


نقشه افغانستان و ولایت های نیمروز و هلمند در مجاورت مرز ایران که محل عملیات رهبر کشته شده القاعده بوده است.
نقشه افغانستان و ولایت های نیمروز و هلمند در مجاورت مرز ایران که محل عملیات رهبر کشته شده القاعده بوده است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مقام‌ها در افغانستان می‌گویند در جریان یک عملیات امنیتی به رهبری نهادهای اطلاعاتی، یک رهبر القاعده در غرب افغانستان در نزدیکی مرز ایران کشته شد.

سازمان اطلاعات افغانستان موسوم به «ریاست عمومی امنیت ملی» روز سه شنبه فرد کشته شده را محمد حنیف، معروف به عبدالله، معرفی کرد و گفت که او به شبکه تروریستی القاعده در شبه قاره هند وابسته بود.

ریاست عمومی امنیت ملی با اشاره به این که حنیف شهروند پاکستان بود، گروه شورشی طالبان را به پناه دادن به او در استان فراه در افغانستان، محل انجام این عملیات، متهم کرد.

سازمان اطلاعات افغانستان تصریح کرد که این فرمانده ستیزه‌جو همچنین در استان‌‌های مجاور در هلمند و نیمروز فعالیت می‌کرد و به شورشیان طالبان ساخت بمب را آموزش می‌داد. به گفته این سازمان، در این عملیات همچنین دو زن پاکستانی بازداشت شده‌‌اند، اما جزئیات بیشتری در این باره و در مورد تاریخ این حمله ارائه نشده است.

سخنگوی طالبان به صدای آمریکا گفت که این گروه شورشی در حال «تحقیق درباره این مساله» است.

حضور عوامل القاعده در مناطق تحت کنترل طالبان در افغانستان، در صورت تائید، ناقض توافق صلح طالبان با ایالات متحده است؛ توافق صلحی که در ماه فوریه امضاء شده بود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز سه شنبه در اجلاس سازمان همکاری شانگهای، گفت «متاسفانه، نه تنها کاهش خشونت وعده داده شده و آتش‌بس فراگیر تحقق نیافته، بلکه خشونت به دست طالبان به شکل چشمگیری افزایش یافته است.»

در حالی که بیشتر تحلیلگران انتظار دارند واشنگتن به پایبندی به توافق صلح دولت ترامپ با طالبان ادامه دهد، مقام‌های افغان از جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، خواسته‌اند این توافق را بازبینی کند.

XS
SM
MD
LG