لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۳

آمریکا و طالبان تعهدات خود برای کاهش خشونت در افغانستان را از نو آغاز می‌کنند


زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان (عکس از آرشیو)
زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ایالات متحده می‌گوید با طالبان به توافق رسیده است تا دو طرف با پایبندی کامل به شروط توافق اوایل سال میلادی جاری، تلاش‌های خود را به منظور پایان دادن به جنگ در افغانستان از سر بگیرند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان، روز پنج شنبه در توییتی از آغاز دوباره عمل به توافق آمریکا با این گروه شورشی افغان گفت: «ما سهم خودمان را انجام می دهیم و به طور فعال بر اجرای توافق نظارت خواهیم کرد.»

خلیل‌زاد گفت این تفاهم برآمده از چند ملاقات او و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، با رهبران طالبان در قطر است.

او یادآوری کرد: «ما توافق کردیم با پایبندی سفت و سخت به تمام عناصر موافقتنامه ایالات متحده-طالبان و تمام تعهدات سپرده شده اقدام ها را از نو آغاز کنیم.»

خلیل‌زاد توضیح داد: «این به معنای کاهش شمار عملیات است. در حال حاضر افغان های بسیاری جان‌شان را از دست می‌دهند. ما انتظار داریم با این آغاز نو تعداد تلفات به شکل چشمگیری کاهش یابد.»

نماینده آمریکا در امور افغانستان جزئیاتی از اتخاذ هر گونه گام بعدی از سوی ایالات متحده یا طالبان به منظور کاهش خشونت در افغانستان ارائه نداده است.

این هفته طالبان به حملات هماهنگ وسیعی در جنوب استان هلمند با هدف تصرف لشکرگاه، مرکز استان، دست زد. سازمان ملل متحد می گوید نبردهای پیامد این حملات باعث آوارگی هزاران خانواده افغان و مجروح شدن صدها نفر شده است.

پیشروی های شورشیان در آن منطقه حملات هوایی ارتش ایالات متحده در هلمند در پشتیبانی نیروهای افغان را در پی داشت که منجر به مرگ ده‌ها جنگجوی طالبان شد.

خلیل‌زاد هشدار داد: «حملات در هفته‌های اخیر در حال افزایش بوده و روند صلح را تهدید و افغان‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی‌شان را نگران کرده است.»

XS
SM
MD
LG