لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

جروزالم پست: یک بازرگان در اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

روزنامه جروزالم پست در گزارشی اعلام کرد یک تاجر بدوی به نام «ابو القیعان» روز ۱۰ ژوئن، ۲۰ خرداد ماه و در پی عملیات مشترک اطلاعات اسرائیل «شین بت» و پلیس اسرائیل به اتهام انتقال اطلاعات به ایران، دستگیر شده است.

این گزارش که روز دوشنبه ۲۱ تیر منتشر شده می‌گوید شین بت، پلیس امنیت داخلی اسرائيل، اعلام کرده است که «یعقوب ابو القیعان» با شماری از اتهام‌ها از جمله تماس با عوامل خارجی و انتقال اطلاعات به یک «کشور دشمن» روبرو شده است.

این گزارش می‌گوید ممنوعیت پوشش خبری روی پرونده اعمال شده بود ولی با درخواست رسانه‌هایی چون بخش آنلاین یدیعوت اخرونوت و «هاآرتص» از دادگاه ناحیه‌ای در اشکلون، محدودیت رسانه‌ای روی پرونده برداشته شده و مشخص شد فرد متهم پس از دستگیری برای بیش از ۲۰ روز از دسترسی به وکیل مدافع محروم بوده است.

شین بت اعلام کرده ابو الغیان، اطلاعاتی را به دستگاه اطلاعاتی ایران از جمله آن‌چه در اسرائیل می‌گذرد، از راه «حیدر المشهدانی»، که به عنوان رابط با تهران عمل می‌کند، منتقل کرده است.

شین‌ بت در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تحقیقات فعلی بخشی از فعالیت‌های نهادهای دفاعی اسرائیل در سال‌های اخیر و در مقابله با تلاش ایران و حزب‌الله برای فعال کردن عوامل در اسرائیل و خارج از اسرائیل به قصد آسیب رساندن به مقامات عالی در حوزه نهادهای سیاسی و امنیتی و جمع‌‌آوری اطلاعات است.»

XS
SM
MD
LG