لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

اعتراض دیپلمات‌های آمریکایی به تخریب خانه‌ای در کرانه باختری توسط اسرائیل


خانه تخریب شده
خانه تخریب شده

بخش انگلیسی صدای آمریکا- ارتش اسرائیل خانه یک فلسطینی-آمریکایی را که به جرم قتل یک شهروند اسرائیلی در جریان حمله تروریستی در ماه مه گذشته محکوم شده بود، تخریب کرد. سفارت آمریکا ضمن سرزنش این تخریب، آن‌ را «اقدامی یک جانبه در جهت تشدید تنش» خواند.

سربازان اسرائیلی سه شنبه مواد منفجره را در اطراف خانه آن فرد در کرانه باختری کار گذاشتند، و آن را صبح چهارشنبه ۱۶ تیر منفجر کردند. حدود دویست فلسطینی با پرتاب سنگ به سوی سربازان اسرائیلی به تخریب این خانه اعتراض کردند، و آنها نیز به سوی معترضین گاز اشک‌آور شلیک کردند. گزارشی درباره مجروحین احتمالی منتشر نشده است.

سفارت آمریکا در اورشلیم، در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد، ضمن سرزنش این اقدام اسرائیل، از همه طرف‌ها خواست «از اقدامات یک جانبه‌ای که باعث تشدید تنش‌ها می‌شود، و مانع تلاش برای پیشبرد راه حل دو کشور مستقل است، پرهیز کنند»، و در ادامه یادآور شد که این موضوع «قطعا شامل تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها نیز می‌شود.»

در این بیانیه آمده است که اقدامات یک فرد نباید باعث تخریب خانه خانواده او شود.

خانواده فرد محکوم با مراجعه به دادگاه عالی اسرائیل خواستار لغو حکم تخریب خانه شده بودند.

دادستانی اسرائیل با این‌ استدلال که مالک خانه فرد محکوم محسوب می‌شود، و اخیرا این مکان را بازسازی کرده است، خواستار تخریب آن‌ بود. به گفته دادستانی، یک عامل بازدارنده برای جلوگیری از حملات آینده، مهمتر از آسیب‌هایی است که به افراد بیگناه می‌رسد.

XS
SM
MD
LG