لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

ادامه پروژه بازداشت دوتابعیتی‌ها؛ صدور حکم ۲۰ سال زندان برای مسعود مصاحب و شهرام شیرخانی به اتهام جاسوسی


مسعود مصاحب، بازرگان ایرانی-اتریشی، در کنار فرزندش
مسعود مصاحب، بازرگان ایرانی-اتریشی، در کنار فرزندش

در حالی که وضعیت دوتابعیتی‌‌های بازداشتی و زندانی در ایران به شدت نگران‌کننده است، رژیم اکنون از دستگیری شمار بیشتری از افراد دوتابعتی و صدور احکام طولانی‌مدت برای شماری دیگر خبر داده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد با اعلام این که «اخیرا چهار پنج مورد دستگیری» افراد دوتابعیتی روی داده است، گفت که دو نفر دیگر را نیز محاکمه و هرکدام را به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است. او اعلام کرد که مسعود مصاحب، دبیرکل انجمن دوستی ایران و اتریش، به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و جاسوسی برای کشورهای خارجی، و یک دوتابعیتی دیگر به نام شهرام شیرخانی نیز با اتهاماتی مشابه هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

این درحالی است که تاکنون درباره دستگیری و جزئیات محاکمه این افراد اطلاع رسانی نشده بود و با توجه به نبود دادرسی عادلانه در ایران و اقدامات پیشین جمهوری اسلامی برای بازداشت شهروندان چند تابعیتی به اتهام جاسوسی به منظور باج‌خواهی از سایر کشورها، به نظر می‌رسد که این دو نیز با همین اتهامات تکراری رو‌به‌رو شده باشند.

از سوی دیگر، دی ماه سال گذشته یک منبع آگاه به صدای آمریکا گفت که اتهامات وارده به مسعود مصاحب، بازرگان ۷۳ ساله ایرانی اتریشی «به طور کامل ساختگی است» و او حتی به وکیل مدافع نیز دسترسی نداشته است.

رژیم ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG