لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

آلمان در حال بررسی جزئیات دستگیری «جمشید شارمهد» توسط ایران است 


عکسی از جمشید شارمهد که خانواده او برای انتشار در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار داد.
عکسی از جمشید شارمهد که خانواده او برای انتشار در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار داد.

آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه به نقل از وزارت خارجه آلمان در برلین گزارش داد که سفارت آلمان در تهران، به امید درک چگونگی دستگیری «جمشید شارمهد» توسط ایران، از مقامات ایرانی خواسته است اجازه دسترسی کنسولی به آقای شارمهد را بدهند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس که با خانواده شارمهد درلس‌آنجلس تماس گرفته است، آقای شارمهد یک شهروند آلمان است که در ایالات متحده زندگی کرده است و عضو یک گروه اپوزیسیون ایرانی در تبعید مستقر در کالیفرنیا است. مقامات ایران بدون ارائه هر گونه جزئیاتی ادعا می‌کنند که شارمهد را دستگیر کرده‌اند.

به گفته پسر آقای شارمهد، او هفته گذشته در دبی به سر می‌بُرد و سعی داشت برای انجام یک معامله تجاری در رابطه با شرکت نرم‌افزار خود به هند سفر کند. پسر آقای شارمهد به آسوشیتدپرس گفت که خانواده شارمهد آخرین بار در تاریخ ۲۸ ژوئیه از جمشید شارمهد پیامی دریافت کردند و بعد از آن تاریخ او دیگر به تماس‌های تلفنی و پیام‌های آنها پاسخ نداده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت خارجه ایالات متحده در اظهارنظری در رابطه با دستگیری آقای شارمهد گفت که ایران «در زمینه بازداشت شهروندان ایرانی و خارجی با اتهامات واهی، پیشینه‌ای طولانی دارد.»

سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در اسلو نروژ، روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای دستگیری آقای شارمهد توسط ایران را یک آدم‌ربایی غیرقانونی و تازه‌ترین نمونه که نشان می‌دهد چگونه «ربودن مخالفان ایرانی از کشورهای همسایه دارد امری عادی می‌شود» دانست.

سازمان حقوق بشر ایران از آلمان خواسته است که «به ربودن این شهروند ایرانی-آلمانی واکنش نشان دهد» و تاکید کرده است که «دولت آلمان در رابطه با محافظت از جان جمشید شارمهد، همانند سایر شهروندان خود، مسئول است و باید همه‌گونه اقدامات لازم برای نجات جان او را انجام دهد.»

در این بیانیه آمده است: «با توجه به این که هیچ‌گونه معیاری برای یک دادرسی عادلانه در جمهوری اسلامی وجود ندارد، دستگاه بازجویی حکومت بر شالوده اخذ اعترافات دروغین تحت شکنجه استوار است، و از مجازات اعدام به شکلی گسترده استفاده می‌شود، [سازمان] ‌حقوق بشر ایران از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که برای نجات جان شارمهد و جلوگیری از موارد بیشتری از ربودن مخالفان، مداخله کند.»

XS
SM
MD
LG