لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

آغاز تزریق دز دوم واکسن کووید۱۹ در اسرائیل؛ تاکنون نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت آن کشور واکسینه شده‌اند


دکتر گای خوشن، مدیر بخش کووید۱۹ بیمارستان ایخیلف، دومین دز واکسن ویروس کرونا را دریافت می‌کند - تل آویو، اسرائیل
دکتر گای خوشن، مدیر بخش کووید۱۹ بیمارستان ایخیلف، دومین دز واکسن ویروس کرونا را دریافت می‌کند - تل آویو، اسرائیل

در ادامه کارزار واکسیناسیون ویروس کرونا در اسرائیل، که با توجه به جمعیت سریع‌ترین کارزار واکسیناسیون در جهان را دارد، روز یکشنبه ۲۱ دی تزریق دز دوم واکسن کووید با هدف محافظت از آسیب‌پذیرترین شهروندان و کاهش محدودیت‌های اقتصادی تا ماه آینده، آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شهروندان اسرائیلی بالای ۶۰ سال، افرادی که مشکل سلامتی دارند، و اعضای کادر درمانی از ۱۹ دسامبر سال ۲۰۲۰ دریافت اولین دُز واکسن را آغاز کرده‌اند. با گذشت سه هفته از دریافت اولین دز واکسن، اکنون تزریق دز دوم و نهایی به این افراد آغاز می‌شود.

وزارت بهداشت اسرائیل گفت، تاکنون ۱۹.۵ درصد از مردم واکسینه شده‌اند که بیش از ۷۲ درصد از آنها افراد بالای ۶۰ سال هستند. مقامات می‌گویند، افراد سالمندی که هنوز دز اول واکسن کووید را دریافت نکرده‌اند واکسینه خواهند شد، ولی در غیر این صورت واکسن‌ها برای دز دوم - موسوم به دُز توان‌افزا - ذخیره می‌شود.

حساب کاربری نخست وزیر اسرائیل در توئیتر نیز از تزریق دز دوم واکسن کووید۱۹ به بنیامین نتانیاهو و یولی ادلستین، وزیر بهداشت آن کشور، خبر داد.

بنا بر تارنمای «جهان ما در داده‌ها» (به انگلیسی: Our World in Data) که توسط سازمان پژوهشی دانشکده مارتین آکسفورد اداره می‌شود، اسرائیل در مقایسه با سایر کشورها سریع‌ترین کارزار واکسیناسیون عمومی را اجرا کرده است.

امارات متحده عربی که تا روز یکشنبه ۲۱ دی ۱۰ درصد از جمعیت خود را واکسینه کرده در جایگاه دوم قرار دارد، و بحرین و ایالات متحده آمریکا به ترتیب با ۵ درصد و ۲ درصد واکسیناسیون، در رده‌‌های سوم و چهارم قرار دارند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت، واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر باعث می‌شود که اسرائیل در ماه فوریه از همه‌گیری خارج شود. آقای نتانیاهو قرار است در انتخابات ماه مارس اسرائیل بار دیگر رقابت کند.

مقامات بهداشت می‌گویند، یک هفته پس از تزریق دز دوم توان افزا، به هر دریافت‌کننده گواهی واکسیناسیون وزرات بهداشت برای معافیت از قرنطینه داده می‌شود.

اسرائیل هفته گذشته نخستین محموله واکسن شرکت مدرنا را دریافت کرد. به گفته آقای نتانیاهو، افرادی که قادر به رفتن به کلینیک برای واکسیناسیون نیستند، در خانه واکسینه خواهند شد.

XS
SM
MD
LG