لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

اسرائیل می‌خواهد تا پایان ماه ژانویه دو میلیون نفر را واکسینه کند


یک زن اسرائیلی در حال دریافت واکسن کووید۱۹ در شهر تل آویو اسرائیل - ۱۴ دی (۳ ژانویه ۲۰۲۱)
یک زن اسرائیلی در حال دریافت واکسن کووید۱۹ در شهر تل آویو اسرائیل - ۱۴ دی (۳ ژانویه ۲۰۲۱)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - اسرائیل روز یکشنبه ۱۴ آذر، اعلام کرد که تا پایان ژانویه، دو میلیون نفر هر دو دُز واکسن کووید۱۹ را دریافت خواهند کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روند بسیار سریع واکیسناسیون در کشورش را سریع‌ترین روند واکسیناسیون همگانی در جهان خواند.

از ۱۹ دسامبر ۲۰۲۰، زمانی که آقای نتانیاهو اولین واکسن کووید در اسرائیل را دریافت کرد، آن کشور روندی بسیار قاطع را در واکسینه کردن مردم با واکسن آمریکایی-آلمانی «فایزر/بایو ان تک»، آغاز کرده است. دو دُز این واکسن باید در دو جلسه جداگانه و با فاصله سه هفته تزریق شود.

در همین حال هزی لِوی، مدیر کل وزارت بهداشت اسرائیل، به شبکه تلویزیونی ملی «کی‌اِی‌ان» گفت که آنها اکنون قصد دارند سرعت روند تزریق دُزهای اول واکسن را کاهش دهند تا برای تزریق دومین دُز به همه کسانی که دز اول را دریافت کرده‌اند، واکسن کافی باقی بماند.

با این حال آقای لوی افزود، یک پنجم از مردم اسرائیل تا پایان ماه ژانویه هر دو دز واکسن را دریافت خواهند کرد. به گفته او، اولویت واکسیناسیون با کارکنان خدمات بهداشتی و افراد بالای ۶۰ سال است. بنا بر این گزارش، تا روز جمعه ۱۲ دی، یک میلیون نفر اولین دز واکسن کووید۱۹ را دریافت کردند.

آقای نتانیاهو، روز جمعه در هنگام بازدید از روند تزریق واکسن در ام‌ الفهم، شهر عرب‌نشین اسرائیل، گفت: «ما داریم رکوردها را می‌شکنیم.» نخست وزیر اسرائیل افزود: «ما از همه جهان جلو‌‌تر هستیم.»

XS
SM
MD
LG